Aktualności - 2023

Ostateczne wyniki ewaluacji. Mamy trzy razy "A"
20.02.2023
W dziedzinie nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu zdobyliśmy kategorie "A". Te wysokie oceny otrzymaliśmy za działalność naukową w latach 2017-2021.
Jeden dawca, dwóch biorców: pierwsze takie przeszczepienie wątroby w Polsce
10.02.2023
W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM wykonano pionierskie na skalę kraju przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. To kolejny kamień milowy w programie transplantologii na WUM.
WIMC logo
02.02.2023
WIMC czyli Warsaw International Medical Congress for Young Scientists to jedna z największych konferencji dla młodych naukowców w Europie. W świecie nauki ma już swoją ugruntowaną pozycję. Stwarza młodym naukowcom wiele cennych możliwości, przede wszystkim na zaprezentowanie efektów prowadzonych przez siebie prac badawczych oraz zbudowanie sieci międzynarodowych kontaktów.
Nasza studentka pojedzie na EuroSkills Gdańsk 2023
31.01.2023
Za nami finał konkursu WorldSkills Poland w konkurencji „Opieka Zdrowotna”. Podczas trzech dni konkursu sześciu finalistów z całej Polski rozwiązywało zadania dotyczące opieki nad pacjentem w różnych warunkach. Zwyciężyła Magdalena Szymańska, studentka kierunku pielęgniarstwo na WUM. Teraz, jako członkini polskiej reprezentacji, weźmie udział w międzynarodowych zawodach umiejętności branżowych EuroSkills Gdańsk 2023.
Przeszczep to dar życia
30.01.2023
Lenka ma 9 lat i w grudniu 2022 r. przeszła przeszczepienie serca. Wykonali je specjaliści z UCK WUM. Wczoraj, w trakcie naszej konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, dziewczynka i inni pacjenci po przeszczepieniach opowiedzieli swoje historie. O tym, jak dostali szansę na drugie życie.
Jak "graliśmy" dla WOŚP
30.01.2023
Za nami 31. Finał. W tym roku Orkiestra grała, by wygrać z sepsą. A my razem z nią. Na Polu Mokotowskim zorganizowaliśmy spotkanie dla miłośników czworonogów i ich pupili, podczas którego zbierano pieniądze na WOŚP. Kwestowano również w czasie współorganizowanego przez nas Turnieju Piłki Halowej oraz w czasie Ślizgawki ICE WUM. Wielu studentów było też wolontariuszami WOŚP. Z naszej inicjatywy ruszyły i jeszcze trwają charytatywne aukcje i zbiórka pieniędzy w internecie.  
WUM i PW razem na rzecz ochrony zdrowia Polaków
23.01.2023
20 stycznia br. Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Dokument wyznacza strategiczne ramy wspólnych działań uczelni, które w swoich dziedzinach są liderami w Polsce.
Klinika Kardiologii ma 70 lat 
18.01.2023
Historia I Katedry i Kliniki Kardiologii na WUM pokazuje jak w soczewce rozwój kardiologii w Polsce. – Nasz ośrodek należy do najlepszych w kraju zarówno pod względem pozycji naukowej, jak również leczenia i diagnostyki – podkreślał prof. Marcin Grabowski, kierownik kliniki, gospodarz tegorocznego jubileuszu. 
Zarys neonatologii dla położnych. Wykłady prof. Milana Stanojevica
18.01.2023
Prof. Stanojevic przyjechał na zaproszenie prof. Bożeny Kociszewskiej-Najman, kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM w ramach programu Visiting Professors. Poprowadził wykłady dla studentek kierunku położnictwo. – Położna jest pierwszą osobą, która widzi noworodka zaraz po urodzeniu - podkreślał prof. Stanojevic w czasie spotkań, dlatego swoje wystąpienia poświęcił temu, jak właściwie badać noworodki oraz analizie nieprawidłowości w tej grupie pacjentów.
UCK WUM: Pierwsze zabiegi ablacji z wykorzystaniem technologii Pulsed Field Ablation
18.01.2023
Przeprowadzili je kardiolodzy z UCK WUM u pacjentów z migotaniem przedsionków. Nowatorska technologia PFA skraca czas zabiegu i zmniejsza ryzyko powikłań.