Transplantologia na WUM

Operacja

Jednostki kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od dziesięcioleci cieszą się renomą najlepszych ośrodków transplantacyjnych w kraju. To właśnie u nas w 1966 r. przeprowadzono pierwsze w Polsce udane przeszczepienie nerki. Dokonały jej zespoły z I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego. Dzień ten uznawany jest za symboliczny początek polskiej transplantologii. 

Dziś szpitale kliniczne WUM przeprowadzają zabiegi przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki, szpiku, rogówki, płuca, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest to możliwe dzięki wybitnym zespołom transplantacyjnym oraz nowoczesnej aparaturze. 

Sierpień 2022 to kamień milowy dla medycyny transplantacyjnej prowadzonej przez nasze ośrodki. Specjaliści z uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM wykonali pierwsze transplantacje serca. Obie u pacjentów pediatrycznych. To początek zaplanowanego programu przeszczepiania narządów w UCK WUM. Programu, który dostarczy nowych możliwości dla wielu grup chorych. Nie tylko tych potrzebujących serc, ale także płuc oraz pacjentów wymagających przeszczepień wielonarządowych, mających do tej pory w naszym kraju bardzo niewielkie szanse na skuteczną terapię. To szansa dla wielu chorych, zwłaszcza, że ośrodek dąży do tego, by narządy od jednego dawcy mogły być przeszczepiane w jednym miejscu, bez konieczności transportu. 

Jednostki kliniczne WUM wykonujące przeszczepienia

Transplantacje wykonane w 2023

łącznie  528

301    wątrób

176   nerek od zmarłego dawcy

24  nerki od żyjącego dawcy

4  trzustki

7  trzustek z nerką

13 serc

3 płuca

Czterech mężczyzn w garniturach siedzi na kanapie.
5 stycznia 2024 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM przeprowadzono 16 przeszczepień w ciągu 24 godzin. O tym, jak nieprawdopodobny był to wysiłek organizacyjny, a także o swoich doświadczeniach z tamtego dnia mówili w TVN: prof. Maciej Kosieradzki, prof. Michał Grąt, prof. Bartosz Kubisa oraz prof. Zbigniew Gałązka.
Zabieg na sali operacyjnej
To było niezwykłe osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. 5 stycznia 2024 roku w naszych klinikach przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę! Piętnastu pacjentów dostało szansę na nowe życie  - jeden z nich otrzymał dwa narządy (nerkę i trzustkę). 
Podsumowanie programu Daj życie. Konferencja na WUM
- W 2023 roku widać zwiększenie aktywności donacyjnej, do 27 listopada 2023 liczba przeszczepionych narządów była o 100 większa niż w roku ubiegłym. Mimo to, listy oczekujących na narządy z roku na rok się wydłużają - mówił prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM podczas konferencji podsumowującej kampanię edukacyjną pod hasłem „Daj życie”.