Aktualności - 2021

Podsumowanie 2021
Mija rok dużych wyzwań, zmian i sukcesów na WUM. Przypominamy wydarzenia, które były na uczelni źródłem ogromnej radości i powodem do dumy.
Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem
Niezwykle trudny zabieg polegał na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ. Zarówno pacjent po przeszczepie jak i jego brat, który oddał nerkę, czują się bardzo dobrze i zostali już wypisani do domu.
Nasi studenci zarejestrowali 425 potencjalnych dawców szpiku
Zakończyła się XIII edycja projektu HELPERS’ GENERATION. Wzięło w niej udział 65 uczelni z całej Polski. Wśród nich WUM okazał się numerem jeden – udało się nam zarejestrować najwięcej potencjalnych dawców szpiku.
Julia Osiecka
Julia Osiecka – studentka pielęgniarstwa na WUM zwyciężyła w szóstej polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Kapituła konkursowa doceniła jej pomysł na poprawę zdrowia pacjentów cierpiących na demencję poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii VR. Pomysłodawczyni chciałaby, aby dzięki wirtualnej rzeczywistości seniorzy mogli doświadczać tych aktywności, które wykonywali będąc osobami młodymi i w sile wieku.
Zmienia się podejście Polaków do szczepień. Wyniki najnowszych badań
Mieszkańcy Polski zmienili stosunek do szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. I jest to zdecydowanie pozytywna zmiana – tak wynika ze wspólnych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek.
mikrofon
- Rozgłos zwraca uwagę na nasz głos. Na to, jak o niego dbać, w jaki sposób poprawiać jego kondycję, zwiększać elastyczność, tak aby móc wyrazić wszystko, na co mamy ochotę – mówi inicjatorka projektu dr hab. Ewelina Sielska-Badurek z Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM, lekarz audiolog i foniatra, mgr sztuki w zakresie śpiewu solowego. – Użytkownicy platformy mogą odnaleźć swój własny głos, ten z którym będą się czuli najlepiej, bez względu na to, czy śpiewają, czy nie – dodaje.
Komunikacja na linii lekarz – pacjent
Przez wiele lat był to niedoceniany temat. Jednak ostatnio wiele się zmieniło. Prowadzonych jest coraz więcej badań dotyczących roli komunikacji w praktyce medycznej. Opracowywane są programy kształcenia kompetencji komunikacyjnych. O tym, jak duże ma to znaczenie, rozmawiali eksperci podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Komunikacja w medycynie”.
How do you feel, czyli XXXI Sesja Noblowska na WUM
How do you feel? to tytuł wykładu Ardema Patapoutiana, biologa molekularnego - laureata tegorocznego Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Drugim naukowcem, który otrzymał tę nagrodę jest fizjolog David Julius. Doceniono ich za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Pytanie, jak odczuwamy bodźce dotykowe, było też głównym tematem XXXI Sesji Noblowskiej na WUM.
Eksperci o zdrowiu publicznym
Ósma edycja największego w Polsce kongresu podejmującego wieloaspektowo kwestie ochrony i poprawy zdrowia ludzkiego odbyła się w Auli Centrum Dydaktycznego naszej uczelni 9 i 10 grudnia. – Właściwa polityka zdrowotna jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Dzięki dyskusji w gronie ekspertów może ona powstać, dlatego tego typu spotkania mają dla kraju ogromne znaczenie – podkreślał prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM w trakcie rozpoczęcia kongresu.
Innowacyjny projekt, którego celem jest poprawa jakości życia osób z rzadkimi chorobami wątroby
Nasi naukowcy zastosują nowatorski model edukacji pacjentów przez osoby cierpiące na tę samą chorobę. Następnie sprawdzą, czy takie wsparcie przynosi pacjentom z rzadkimi schorzeniami wątroby wymierne korzyści, czyli złagodzenie objawów upośledzających jakość życia takich jak stany lękowe, depresyjne, czy przewlekłe zmęczenie.