"Powrót do młodych lat" – projekt studentki z WUM doceniony w konkursie Queen Silvia Nursing Award

Julia Osiecka – studentka pielęgniarstwa na WUM zwyciężyła w szóstej polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Kapituła konkursowa doceniła jej pomysł na poprawę zdrowia pacjentów cierpiących na demencję poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii VR. Pomysłodawczyni chciałaby, aby dzięki wirtualnej rzeczywistości seniorzy mogli doświadczać tych aktywności, które wykonywali będąc osobami młodymi i w sile wieku.

- Ludzie starsi tęsknią za czasem kiedy byli silni, zdrowi i mogli sobie pozwolić na różne aktywności, które teraz są dla nich niedostępne. Sama doświadczyłam technologii VR, uczestnicząc w projekcie badawczym, a gdy opowiadałam o tym swojej babci powiedziała, że też by tak chciała spróbować. Od razu wpadłam na pomysł, aby udostępnić wirtualną rzeczywistość osobom starszym. Skorzystanie z technologii VR nie wymaga przecież od nich dużego nakładu siły, czy sprawności, a może wzbudzić emocje i odczucia, które towarzyszyły im kiedy byli młodzi. Rywalizacja, zręczność, piękne widoki, wspólne tańce w towarzystwie, a to wszystko na fotelu w sali szpitalnej – pisała o swoim pomyśle Julia Osiecka.

Projekt laureatki opiera się na wprowadzaniu seniorów w świat wirtualnej rzeczywistości i stymulowaniu mózgu pacjenta za pomocą odpowiednich, wcześniej ustalonych kolorów, obrazów i aktywności. Studentka WUM chciałaby dowiedzieć się, jak proces ten wpływa na kondycję psychoruchową pacjenta i jak może poprawić jakość jego zdrowia. - Korzyści wynikających z takiej metody jest bardzo dużo. Osoba starsza nawet nie wie, że jest poddana próbie leczenia, może nawet nie zauważać zmian w swoim zachowaniu, ma z tego jedynie radość. Nie będzie utrudniała działań personelowi medycznemu, który chce jedynie pomóc pacjentowi ze schorzeniem. Pacjent często odrzuca pomoc lecz gdy zaoferuje się mu coś atrakcyjnego i innego, może być bardzo chętny do takiej formy terapii. Personel medyczny już teraz próbuje różnych form aktywności dla seniorów, poświęcając dużą ilość czasu. VR mieści wszystkie te próby terapii w jedno. Może być to zupełnie innowacyjna metoda, przekreślająca raz na zawsze problem z demencją – wskazywała Julia w swoim pomyśle. Korzystanie chorych na demencję z technologii VR odbywać się będzie pod opieką psychologa.

Konkurs ma charakter międzynarodowy i równolegle jego edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które swoimi pomysłami podnoszą prestiż zawodu pielęgniarki/ pielęgniarza oraz stwarzają warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Konkurs wspiera Jej Królewska Mość Królowa Szwecji Sylwia. Wyniki ogłaszane są 23 grudnia, w dniu urodzin JKM. - Chciałabym pogratulować setkom studentów pielęgniarstwa, którzy poświęcili swój czas i wysiłek, aby ubiegać się o tegoroczną Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. To pokrzepiające widzieć zaangażowanie i determinację tak wielu utalentowanych pielęgniarek i pielęgniarzy na całym świecie, którzy chcą wprowadzać zmiany w opiece nad starszymi pacjentami z demencją. Wasze głosy i pomysły są wyjątkowe i służą rozwojowi opieki nad osobami starszymi – mówiła JKM Królowa Szwecji Sylwia, ogłaszając laureatów konkursu.

Więcej informacji

Fot.: ww.queensilvianursingaward.com