How do you feel, czyli XXXI Sesja Noblowska

How do you feel? to tytuł wykładu Ardema Patapoutiana, biologa molekularnego - laureata tegorocznego Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Drugim naukowcem, który otrzymał tę nagrodę jest fizjolog David Julius. Doceniono ich za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Pytanie, jak odczuwamy bodźce dotykowe, było też głównym tematem XXXI Sesji Noblowskiej na WUM.

Uroczystość została zorganizowana przez Wydział Lekarski, a gospodarzem był jego dziekan, prof. Rafał Krenke.
- Zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku stanowi podstawę interakcji z otaczającym nas światem i gwarantuje przetrwanie w dynamicznie zmieniających się warunkach zewnętrznych. Mimo że wszyscy na co dzień doświadczamy tych odczuć, to przez długi czas nie wiadomo było, w jaki sposób inicjowane są te impulsy, a następnie jak są przetwarzane na nasze odczucie temperatury i dotyku. To pasjonujące i niezwykle ważne zagadnienie zostało wyjaśnione dzięki pracom i badaniom tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - powiedział prof. Krenke w swoim wystąpieniu.

Natomiast Rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong podkreślił, że Sesja Noblowska to święto uczelni, które ma dwa cele. Pierwszy to oczywiście prezentacja osiągnięć najwybitniejszych uczonych na świecie. Drugi - promocja naszych uczelnianych osiągnięć naukowych. Profesor odsłonił również kulisy przyznawania Nagrody Nobla i przypomniał sylwetkę pierwszego laureata w dziedzinie medycyny - Emila Adolfa von Behringa.

Główną część sesji stanowiły wykłady. Prelegentami byli prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska z Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, prof. Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii WUM, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz prof. Marek Krawczyk z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.
Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska w swoim wykładzie skupiła się na przedstawieniu kolejnych etapów badań, które doprowadziły noblistów do odkrycia receptora ciepła i receptora zimna. Prof. Anna Kostera-Pruszczyk wygłosiła wykład o znaczeniu zaburzeń czucia temperatury i dotyku w chorobach układu nerwowego. Prof. Marek Krawczyk mówił o tym, jaka jest rola inżynierów w postępie nauk medycznych. A prof. Jan Szmidt podjął temat rozwoju technologii i związanych z tym wyzwań.

Uroczystość uświetnił występ Chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca.