24.01.2020
W niedzielę, 26 stycznia mijają 54 lata od pierwszego przeszczepu nerki w Polsce. Co rok w rocznicę tego wydarzenia, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Znaczącą pozycję wśród osiągnięć tej dziedziny medycyny ma Warszawski Uniwersytet Medyczny. O historii, dokonaniach polskiej i światowej transplantologii mówi prof. Krzysztof Zieniewicz – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.
24.01.2020
Program Profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinnej w województwie łódzkim i mazowieckim ruszy oficjalnie w marcu br. pod hasłem „Sercu na ratunek”. Realizowany będzie przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny - Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii oraz Fundację My Pacjenci wraz z 40 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej. W jego ramach specjaliści przebadają 4 tys. kobiet i mężczyzn pod kątem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem hipercholesterolemii rodzinnej. Prowadzone będą również działania prewencyjne i edukacyjne.
22.01.2020
Jego Magnificencja prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zieniewicz - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, dr hab. Rafał Stec - Kierownik Kliniki Onkologii mają zaszczyt zaprosić na konferencję prasową na temat stanu polskiej transplantologii na początku 2020 roku, w 25. rocznicę pierwszego przeszczepienia wątroby u osoby dorosłej połączoną z otwarciem Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, która odbędzie się we wtorek, 28 stycznia 2020 r., o godz. 10:30 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, ul. Żwirki i Wigury 63 A, sala konferencyjna, poziom -1.
22.01.2020
Sandra Górska z Katedry Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej WUM otrzymała nagrodę IIER Excellent Paper Award w kategorii „najlepsza prezentacja” podczas International Conference on Natural Science and Environment.
22.01.2020
Prezentowane zestawienie przedstawia nazwiska najwyżej ocenionych przez studentów nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ranking został wyliczony z wyników zgromadzonych w badaniach przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu lat (łącznie z badaniem z roku akademickiego 2018/2019).
21.01.2020
W dniach 20-21 stycznia w kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego I Katedrze i Klinice Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych. Zabiegi zostały przeprowadzone w ramach programu External Evaluation, do którego zaproszono dotychczas 20 ośrodków z Europy.
21.01.2020
Dr Jarosław Biliński z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM został wybrany Młodym Ambasadorem Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Krwi i Szpiku (European Society for Blood and Marrow Transplantation EBMT).
20.01.2020
17 stycznia r. odbyło się spotkanie inaugurujące pierwszy w historii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego program mentorski „MUWing Science”, umożliwiającym studentom kierunku lekarskiego w języku angielskim rozwijanie swoich umiejętności i naukowych zainteresowań pod okiem wybitnych specjalistów z naszej Uczelni. Inicjatorem programu jest prof. Marek Postuła - Prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. English Division.
17.01.2020
W dniu 17 stycznia 2020 roku pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty na grobie prof. Zdzisława Askanasa, założyciela i pierwszego kierownika IV Kliniki Chorób Wewnętrznych – obecnie I Katedry i Kliniki Kardiologii.
17.01.2020
W dniach 14-17 stycznia 2020 r. w Zakładzie Biologii Medycznej WUM odbył się cykl wykładów pt.: „Challenges in Clinical Microbiology” skierowany do studentów WUM, które poprowadził Profesor Giovanni Gherardi z Uniwersytetu Campus Bio-Medico w Rzymie, wizytujący WUM w ramach projektu WUM AID "Akademia Innowacyjnej Dydaktyki".