Triumf w konkursie Supertalenty w Medycynie 2022
20.06.2022
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została... dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. W gronie 10 laureatów znalazło się jeszcze trzech naukowców związanych z naszą uczelnią!
zabieg krioablacji nowotworu płuca
15.06.2022
Zabieg polegał na wkłuciu dwóch igieł przez skórę do guzka w płucu. Końcówki igieł ochłodzono do temperatury -120 st. C. Po kilku cyklach zamrażania i rozmrażania guzek został zniszczony. Wszystko odbyło się bez powikłań. Krioablację przeprowadzono dziś, a jutro pacjent zostanie planowo wypisany do domu.
Rozgrzewka anatomiczna
15.06.2022
Wielkimi krokami zbliża się sesja egzaminacyjna. Do zdania m.in. niezwykle ważny egzamin z anatomii. Doskonała znajomość ludzkiego ciała jest przecież niezbędna w zawodach medycznych. Wczoraj w Muzeum Historii Medycyny WUM, do późnych godzin nocnych, rzesze studentów pierwszego roku powtarzały wiadomości z tego przedmiotu. Korzystali m.in. z precyzyjnego i nowoczesnego zestawu modeli anatomicznych oraz interaktywnego fantomu pokazującego - w formie mappingu - sześć układów anatomicznych człowieka. To pierwsza lekcja z cyklu „Rozgrzewka anatomiczna”.
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Augusta F. Wolffa
15.06.2022
August Ferdynand Wolff to jeden z twórców Akademii Lekarskiej, która dała początek nauczaniu medycyny w Warszawie, a także pierwszy prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Co roku na warszawskim Jazdowie, tuż przed dorocznym świętem Towarzystwa - Wolffianami, składane są wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą tę wybitną postać. W imieniu społeczności akademickiej WUM hołd Wolffowi oddał prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju WUM.
SimChallenge 2022: Studenci naszej uczelni wicemistrzami symulacji medycznych
15.06.2022
Dziewięć drużyn z całej Polski rywalizowało o miejsce na podium w ogólnopolskich zawodach symulacji medycznych SimChallenge2022. Zwycięzcami został zespół z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reprezentacja naszej uczelni – członkowie SKN Symulacji Medycznych zajęła drugie miejsce na podium. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia – Centrum Symulacji Medycznych WUM, najważniejsze w zawodach były zaangażowanie, zdrowa rywalizacja oraz dobra zabawa.
Na pomoc Ukrainie
14.06.2022
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego profesor Robert Gałązkowski odwiedził Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Z wiceminister Iryną Mykychak rozmawiał na temat potrzeb ukraińskiego systemu pomocy zdrowotnej w warunkach wojennych. Potwierdzono, że najpilniejszy jest program szkolenia dla lekarzy i ratowników medycznych.
wręczenie nagród
10.06.2022
Nagrody przyznawane są tym, którzy dzielą się osobistym sukcesem dla dobra wspólnego i prestiżu kraju. Nasz naukowiec został nominowany w kategorii nauka. Dyplom wręczała małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.
Specjaliści z WUM wyróżnieni Krzyżami Zasługi
10.06.2022
Odznaczenia otrzymali: dr hab. Paweł Łęgosz, dr Jerzy Tyszkiewicz oraz dr hab. Dariusz Kawecki. Zostali wyróżnieni za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Krzyże Zasługi przekazał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w trakcie uroczystości, która odbyła się 10 czerwca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Łącznie przyznano 15 odznaczeń.
baner mdw
10.06.2022
W tym numerze MDW m.in. wywiad z prof. Alicją Wiercińską-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM, a także z mgr Małgorzatą Kryńską z Centrum Symulacji Medycznych WUM, koordynator programu „Pacjent Symulowany”. Ponadto, omówienie reakcji i działań społeczności WUM po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, temat rewitalizacji Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM, relacja z konferencji inauguracyjnej Centrum Doskonałości WUM ds. Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych oraz wiele innych.
Black Hawk
09.06.2022
Śmigłowiec dostarczył wątrobę, którą nasi transplantolodzy przeszczepili 60-letniej kobiecie. Była to operacja ratująca życie. Po zabiegu pacjentka czuje się dobrze.