Aktualności - 2024

“All you need is love”. Ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom English Division
75 młodych ludzi, ubranych w togi akademickie i z biretami na głowach, przybyło do Zamku Królewskiego, aby wspólnie świętować uzyskanie tytułu lekarza. Gospodarzami uroczystości były władze Wydziału Lekarskiego, które z nieukrywaną dumą żegnały swoich absolwentów. Padło dużo ciepłych słów i ważnych wskazówek na przyszłość, bo teraz przed absolwentami zupełnie nowa przygoda w medycznym świecie. I to na całym świecie, bowiem tegoroczni absolwenci English Division pochodzą z 30 krajów.
Prof. Robert Gałązkowski
24 czerwca 2024 r. Rektor WUM prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong przychylił się do rekomendacji Samorządu Studentów i powołał prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Roberta Gałązkowskiego na stanowisko prorektora ds. studenckich i kształcenia.

Dotychczas prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski pełnił funkcję prodziekana ds. dietetyki i ratownictwa medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Młody mężczyzna odbiera dyplom od mężczyzny w podeszłym wieku. Ściskają sobie ręce.
To była pierwsza edycja konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską organizowanego przez pełnomocnika rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni WUM. Nagrodę główną otrzymał Maciej Stępień za pracę dotyczącą profilaktyki nowotworów jądra. Wyróżnienie otrzymały Katarzyna Camlet oraz Joanna Kowalska. Dwoje laureatów - Maciej Stępień i Joanna Kowalska odebrało wczoraj od rektora prof. Zbigniewa Gacionga gratulacje i dyplomy.
Pierwsze fizjologiczne wszczepienie układu stymulującego u dziecka na WUM
To kolejny pionierski zabieg w dziedzinie elektroterapii. W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM, kierowanej przez prof. Bożenę Werner wykonano pierwsze w historii tego ośrodka wszczepienie stymulatora serca z wykorzystaniem selektywnej stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa.   
Odsłonięcie muralu WOŚP na WUM
W Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM odsłonięto mural upamiętniający 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Młoda dziewczyna z długimi włosami uśmiecha się do aparatu. Za nią budynek.
Endometrioza to choroba ginekologiczna będąca jedną z przyczyn niepłodności i nasilonego bólu u kobiet. Wśród wielu hipotez dotyczących mechanizmów jej powstawania znajduje się autofagia czyli zjawisko „samozjadania” komórek. To na nim koncentruje się projekt realizowany w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii WUM przez Maję Owe-Larsson, studentkę 4 roku kierunku lekarskiego. Badania mają odpowiedzieć na pytanie, czy wywołanie „samozjadania” w komórkach pochodzących z endometrium skutkuje ekspresją wybranych białek mogących uczestniczyć w patogenezie endometriozy.
Prof. Marek Krawczyk
Rektor WUM w latach 2008-2016 prof. Marek Krawczyk został wybrany członkiem czynnym Wydziału V Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności 15 czerwca 2024 r. Spośród 15 zgłoszonych kandydatów z różnych ośrodków naukowych w Polsce jedynie kandydatura prof. Krawczyka została poparta większością głosów Walnego Zgromadzenia PAU.
Otwarcie nowoczesnej pracowni PET/CT w UCK WUM
14 czerwca w Zakładzie Medycyny Nuklearnej UCK WUM otworzono nowoczesną pracownię PET/CT. Od teraz pacjenci UCK WUM będą diagnozowani przy użyciu zaawansowanego technologicznie aparatu, dzięki któremu badanie będzie szybsze i dokładniejsze. I, co równie ważne, zmniejszy się dawka pochłoniętego przez pacjenta promieniowania.
Laboratorium
Mamy listę 100 liderów naukowych - sporządzoną za działalność w latach 2020-2023 oraz wyniki rankingu jednostek, który obejmował działalność w roku 2023.
dr hab. Mariusz Tomaniak
Zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie jest specjalistą kardiologii, adiunktem naukowo-dydaktycznym w I Katedrze i Klinice Kardiologii UCK WUM. Kapituła konkursu, złożona z uznanych ekspertów i autorytetów polskiej medycyny, doceniła go za działalność kliniczną i zainteresowania naukowe, które koncentrują się na kardiologii inwazyjnej i diagnostyce obrazowej. Do jego osiągnięć należy m.in. rozwinięcie i zwalidowanie nowej metody analizy koronarografii - bardziej czułej w rozpoznawaniu istotnych zmian w tętnicach wieńcowych.