Aktualności - 2024

Grupa osób siedzących przy stole, patrzą na ekran powieszony na ścianie.
Władze naszej uczelni oraz ukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Medyczny im. O. Bohomolca (NMU) rozmawiały o dalszym rozwijaniu wspólnych działań.
Cykl webinarów „Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu dzieci w kryzysie”
Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie w sposób szczególny dotknął kobiety w ciąży i matki małych dzieci. A co za tym idzie postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. W ramach projektu realizowanego przez Fundację Bank Mleka Kobiecego, we współpracy z WUM i zespołem zagranicznych ekspertów zrzeszonych w organizacji non profit FHI 360, na zlecenie UNICEF zorganizowano cykl bezpłatnych webinarów na temat zasad prawidłowego żywienia dzieci, których matki doświadczają trudności w okresie okołoporodowym.
Grafika. Na zielono-żółtym tle trzy postacie, ubrane kolorowo. Jedna z nich trzyma w rękach puchar i skacze, dwie z nich gratulują.
Pięć zwycięskich inicjatyw dotyczy stworzenia stref relaksu dla studentów w różnych lokalizacjach WUM. Otrzymały najwięcej głosów i będą sfinansowane z puli 200 tys. złotych przeznaczonych w tym roku na budżet partycypacyjny WUM.
Pacjent w czasie badania hematologicznego, ma podłączoną krew, widać jego rękę ściskającą czerwoną piłkę relaksacyjną oraz dłonie pielęgniarki w niebieskich rękawiczkach, które trzymają worek z krwią.
12 stycznia br. w Katedrze i Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM pierwszy dorosły pacjent z białaczką limfoblastyczną został włączony do badania klinicznego nad innowacyjną terapią przeciwnowotworową, która wykorzystuje genetycznie modyfikowane limfocyty pacjenta - tzw. limfocyty CAR-T. Jest to możliwe dzięki środkom, jakie nasza uczelnia otrzymała od Agencji Badań Medycznych w ramach w ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych.
Zabieg na sali operacyjnej
To było niezwykłe osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. 5 stycznia 2024 roku w naszych klinikach przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę! Piętnastu pacjentów dostało szansę na nowe życie  - jeden z nich otrzymał dwa narządy (nerkę i trzustkę). 
Sala w pałacu prezydenta . Na końcu stoi mężczyzna w garniturze zwrócony przodem. Pozostałe osoby stoją zwrócone tyłem.
10 stycznia br. prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje profesorskie. Wśród odbierających akt znaleźli się pracownicy naukowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy otrzymali tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Kolaż trzech zdjęć pośrodku kobieta siedzi przy biurku, za nią flaga Polski i unii europejskiej. Na dwóch pozostałych zdjęciach elegancko ubrane osoby z dyplomami.
Prof. Urszula Demkow, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego WUM została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia. Premier Donald Tusk podpisał nominację 4 stycznia br.
Laboratorium, na zbliżeniu mikroskop i probówki
W ramach drugiego naboru wniosków o stypendium Jego Magnificencji Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla młodych naukowców wyróżnienia otrzymało siedmioro pracowników. Reprezentują oni różne dziedziny medycyny, farmacji oraz nauk o zdrowiu. Stypendia otrzymali za osiągnięcia i zaangażowanie w działalność naukową, w obszarze publikacyjnym i projektowym.
Na zdjęciu dwóch elegancko ubranych mężczyzn. Ściskają sobie dłonie i uśmiechają się. Mężczyzna po prawej trzyma w ręce granatową teczkę oraz statuetkę złotej kukułki.
Nagroda specjalna Rektora WUM przyznawana za prace najczęściej cytowane w piśmiennictwie światowym trafiła do dr. hab. Wojciecha Feleszki z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego UCK WUM. Naukowiec został wyróżniony za pracę skupiającą się na nowatorskim podejściu do leczenia chorób immunologicznych oraz postbiotykach jako innowacyjnej klasy substancjach terapeutycznych.
WUM i UCK WUM dla pacjentów
Grupa wsparcia ZdrowieJeMY skierowana do pacjentów chorujących na otyłość i osób zaineresowanych tematem sposobów leczenia tej choroby zaprasza na spotkania ze specjalistami WUM i UCK WUM. Celem przedsięwzięcia jest edukacja zdrowotna pacjentów.