Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na uczelni

Obchody zaczynają się 17 i potrwają do 23 stycznia. Z tej okazji Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowało wiele atrakcyjnych imprez i akcji edukacyjnych. Wszystko po to, by przypomnieć, jak ważne w profilaktyce raka szyjki macicy są cytologia i szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Kampania odbywa się w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS (SCORA) oraz projektu Pink Lips. Studentki IFMSA-Poland będą upowszechniać wiedzę na temat raka szyjki macicy. To jeden z niewielu nowotworów, któremu można zapobiec i którego można wykryć, zanim jeszcze zacznie zagrażać życiu.

W związku z kampanią czekają nas bardzo ciekawe wydarzenia, m.in.:

• Różowy ICE WUM, 16 stycznia godz. 23:30-00:30, COS Torwar Lodowisko, ul. Łazienkowska 6a, link
  • Webinar psychologiczny z Sonią Ziembą-Domańską, 18 stycznia godz. 19:00, on-line, link
  • Warsztaty pole dance, 22 stycznia godz. 18:30, Studio all on pole, ul. Kaliska 23 lokal U7 link
  • Warsztaty zumby, 23 stycznia godz. 16:00, CSR ul. Księcia Trojdena 2C link

- W naszym projekcie skupiamy się na profilaktyce. W przypadku raka szyjki macicy zdiagnozować można już zmiany przedrakowe. Służy temu proste, niedrogie badanie cytologiczne, które powinna regularnie, najlepiej co rok, wykonywać każda kobieta - mówi Milena Witkowska, koordynatorka lokalna projektu Pink Lips z Oddziału Warszawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. A Joanna Olejnik, koordynatorka lokalna ds. zdrowia i praw reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS dodaje, że warto również zwrócić uwagę na szczepienia. Rak szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Za to odkrycie niemiecki naukowiec Herald zur Hausen otrzymał w 2008 roku Nagrodę Nobla i zostało ono wykorzystane do opracowania nowoczesnej szczepionki. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciwko HPV jest w Polsce w 50 proc. refundowana.

Krótki przewodnik po Pink Lips, czyli najważniejsze informacje o raku szyjki macicy.