Fokus na WUM
Papież Franciszek uhonorował prof. Marka Krawczyka, rektora WUM w latach 2008-2012 i 2012-2016 najwyższym kościelnym odznaczeniem dla świeckich - Orderem Świętego Sylwestra.
W trakcie konferencji można było wysłuchać 16 wykładów. Zorganizowano również 9 warsztatów (niektóre przeprowadzono dwukrotnie) Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się 24 ekspertów, którzy reprezentowali nie tylko polskie uczelnie, ale również brazylijskie, włoskie i izraelskie.
Liczby mówią same za siebie: co roku kilka milionów Polaków cierpi z powodu zapalenia zatok przynosowych. Zapaleniu towarzyszy niedrożność i wydzielina z nosa oraz dokuczliwy, silny, często rozpierający ból, zlokalizowany w różnych częściach głowy. Choroba znacznie obniża jakość codziennego funkcjonowania. Co jest jej przyczyną? Jak ją leczyć? Jakie mogą być konsekwencje braku leczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Magdalena Arcimowicz, specjalista otorynolaryngolog z Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM.
Prof. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM została laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego! Oprócz tego otrzymała jeszcze Nagrodę za Publikację Naukową.
Zakończyła się 28. edycja Festiwalu Nauki. Tradycyjnie wzięły w niej udział specjalistki z Wydziału Nauk o Zdrowiu. Czego można było się dowiedzieć na zorganizowanych przez nie spotkaniach? Między innymi o tym, jak wiele mikroorganizmów znajduje się wokół nas, jak zapobiegać cukrzycy, a także jak opiekować się noworodkiem. W sumie nasze ekspertki zaprosiły na siedem spotkań o różnorodnej tematyce obejmującej zagadnienia z pogranicza medycyny i nauk o zdrowiu. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.
20 września w odbyła się gala finałowa 12. edycji Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, w trakcie której 10 studentów z trzech warszawskich uczelni zawalczyło o podium za najlepszy pomysł na biznes, projekt naukowy lub przedsięwzięcie zaangażowane społecznie. Jury zadecydowało o przyznaniu 2-go miejsca Magdalenie Justyniarskiej, studentce kierunku lekarskiego WUM, za projekt Cellbeing. Projekt polega na stworzeniu urządzenia i oprogramowania, które wspierałyby naukowców w prowadzeniu hodowli komórkowej.
Retina Week to Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Chorobach Siatkówki Oka, obchodzony corocznie w ostatnim tygodniu września. Z tej okazji na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM powstał dokument zatytułowany „Jak widzą Polacy – policy brief”.
17 i 19 września br. w salach wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoryjnych Wydziału Farmaceutycznego odbyła się kolejna edycja warsztatów dla młodzieży licealnej z klas o rozszerzonym profilu biologicznym i/lub chemicznym.
W wyścigu wystartowało 100 czteroosobowych sztafet. Nie po to, by rywalizować, tylko - by wspierać transplantologię i docierać do mieszkańców Polski z przekazem, że dawstwo narządów to dla bardzo wielu chorych szansa - często jedyna - na dalsze życie. Emocjom sportowym towarzyszyły wzruszające historie o tym, jakim ogromnym darem jest przeszczep. W biegu ponownie wzięli udział medycy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, w którym wykonywane są przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki, szpiku, rogówki, płuc, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM wykonali zabieg implantacji innowacyjnego rejestratora arytmii, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. Pacjentem był 57-letni chory z nawracającymi utratami przytomności. Dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła na rozpoznanie przyczyny tych objawów, nowatorskie urządzenie ma w tym pomóc.