Fokus na WUM

Dwoje prowadzących stoi na scenie konferencji. Kobieta w białej bluzce i zielonych spodniach trzyma czarną teczkę, mężczyzna w ciemnym garniturze z zieloną poszetką trzyma mikrofon i niebieską teczkę.
Za nami Ogólnopolska Konferencji Akademickich Biur Karier. Do Warszawy przyjechało ponad 130 przedstawicieli biur karier z 66 uczelni z 26 miast Polski, którzy spotkali się w murach WUM, aby rozmawiać o tym, jak działać w dobie postępującego rozwoju technologicznego, w porozumieniu z biznesem i otoczeniem społeczno-gospodarczym.
WUM na Europejskich Targach Nauki 2025
Europejskie Targi Nauki to inicjatywa łącząca świat nauki, innowacji i biznesu, a także platforma promocji i osiągnięć polskiej nauki. Dlatego wśród wystawców nie mogło zabraknąć naszej uczelni. W ciągu pięciu dni targów przedstawiciele WUM opowiadali o innowacyjnych projektach i badaniach realizowanych na naszej uczelni oraz o możliwościach współpracy z gospodarką i otoczeniem społecznym.
Konferencja „Szczyt Zdrowie 2025” z 12 czerwca 2025 roku. Na pierwszym planie uczestnicy siedzący na krzesłach, w tle scena z prelegentem i niebieskimi banerami z logotypami sponsorów. Na ekranie za prelegentem widoczne są informacje o wydarzeniu, w tym data, tytuł i logotypy partnerów.
Tradycyjnie organizatorami kongresu były: Katedra Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WNoZ WUM oraz Instytut Ochrony Zdrowia. Tegoroczna, 13. edycja skoncentrowała się na wyzwaniach, które będą kształtować polski system ochrony zdrowia w najbliższych latach.

Debata o znakowaniu żywności i edukacji konsumenckiej
Na WUM spotkali się eksperci, aby porozmawiać o tym, czy systemy FOPL (front-of-pack labeling) są realnym wsparciem dla konsumenta, czy raczej źródłem dezinformacji. Wspólnym mianownikiem dyskusji była refleksja nad tym, jak skutecznie informować i edukować konsumentów, nie upraszczając zbyt mocno przekazu.
Kobieta, dr hab. Andrea Horvath, siedzi na ławce na zewnątrz, trzymając nagrodę. Ubrana w jasny sweter i wzorzystą apaszkę. Ma ciemne niedługie włosy i nosi okulary. W tle drzewa i nowoczesny budynek. Twarz kobiety została zamazana.
Nagroda została przyznana naszej naukowczyni za całokształt działań w dziedzinie alergii na pokarmy u dzieci, w tym za pionierskie badania nad standaryzacją drabin pokarmowych wspierających nabywanie tolerancji u dzieci z ciężkimi alergiami na białka mleka krowiego i jaja kurzego. A także za realizację projektu Agencji Badań Medycznych ESCAPE-PL, dotyczącego wczesnej suplementacji niemowląt w prewencji alergii na białka mleka krowiego.
Sala konferencyjna z banerem „Ogólnopolska Konferencja Logopedii Klinicznej”. Na scenie mężczyzna przy mównicy „VERITATIS SPLENDOR”. W tle ekran z prezentacją o implantach ślimakowych w Klinice Otorynolaryngologii WUM.
W programie wydarzenia, które odbyło się 7 czerwca w murach naszej uczelni, znalazły się wykłady klinicznych logopedów i specjalistów w dziedzinie neurologopedii, reprezentujących różne ośrodki medyczne i uczelnie z całej Polski. Konferencja zgromadziła ponad 350 uczestników z całego kraju, nie tylko logopedów, ale i lekarzy, co świadczy o rosnącym znaczeniu interdyscyplinarnego podejścia do terapii pacjentów z zaburzeniami komunikacji i funkcji połykania.
Osiem osób stoi w rzędzie na tle jasnej, marmurowej ściany z napisem „Warszawski Uniwersytet Medyczny”. Widoczne są także inne napisy i logo uczelni. Uczestnicy mają na sobie stroje o różnym stopniu formalności – od codziennych po eleganckie. Uśmiechają się do zdjęcia.
Przedstawiciele WUM oraz reprezentanci Fundacji Omenaa Foundation spotkali się w murach uczelni, aby porozmawiać o przygotowaniach do wolontariackiego wyjazdu studentów WUM do Ghany.
Drewniane klocki z literami tworzące słowo „EMPATHY” ułożone na tle z trójkątów w kolorach pomarańczowym, czerwonym i niebieskim.
Nasza uczelnia bierze udział w międzynarodowym projekcie ERUDiTE. Jego celem jest wzmacnianie empatii wśród studentów i pracowników zawodów medycznych oraz tworzenie bardziej wspierającego i humanistycznego środowiska edukacyjnego w ramach empatycznej organizacji. W ramach projektu zostaną stworzone narzędzia dydaktyczne wspierające rozwój rozwój empatii oraz propozycje działań na poziomie instytucjonalnym służące promowaniu empatii w edukacji i organizacji.
Grupa dzieci i dorosłych uczestniczy w warsztatach edukacyjnych. Dwoje dorosłych w koszulkach z napisem „WUM” prowadzi zajęcia przy stole z kolorowymi planszami. Troje dzieci w białych koszulkach i niebieskich czapkach z daszkiem obserwuje. W tle widoczne są inne osoby i materiały warsztatowe.
Studenci działający w kole wzięli udział w pikniku „Odważ się być zdrowym”, organizowanym przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka. I zadbali o to, by wszyscy uczestnicy – mali i duzi - mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego o swoim zdrowiu.
Młody mężczyzna, Adrian Bednarek, patrzy w obiektyw aparatu i uśmiecha się do zdjęcia. Ma ciemne włosy i ciemne oczy. Jest w brązowym swetrze i szarych spodniach siedzi na drewnianej ławce w parku, trzymając laptopa na kolanach. W tle widoczny jest zadbana rabata z roślinami oraz chodnik z kostki brukowej.
Czy można przewidzieć, które blaszki miażdżycowe spowodują zawał, zanim pacjent w ogóle poczuje ból w klatce piersiowej? Jeszcze kilkanaście lat temu pytanie to brzmiałoby jak medyczna fantastyka, dziś jednak indywidualizowane działania prewencyjne stają się codziennością. A to dzięki postępom w ocenie zwężeń tętnic wieńcowych i coraz śmielszemu stosowaniu sztucznej inteligencji oraz innych komputerowych metod przez specjalistów kardiologów – pisze Adrian Bednarek, student kierunku lekarskiego, doktorant w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM.