Fokus na WUM

LEK: Dobre wyniki naszych studentów i absolwentów
Centrum Egzaminów Medycznych udostępniło statystyki z tegorocznej sesji wiosennej Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Według zbiorczych statystyk średni wynik naszych studentów i absolwentów to 166,5 pkt, co dało WUM trzecie miejsce wśród krajowych uczelni medycznych. Z 1095 osób, które przystąpiły do egzaminu, zdało 1088. Maksymalny osiągnięty wynik wyniósł 192 pkt.
Konferencja na temat nowych możliwości terapii zaburzeń endokrynnych
W ostatnich latach dokonał się postęp w leczeniu zaburzeń endokrynnych i to właśnie nowym programom lekowym i badaniom klinicznym, a także możliwościom zastosowania ratunkowego dostępu do technologii lekowych, poświęcona została VIII edycja Warszawskich Spotkań Endokrynologicznych.
Dzień Młodych Kobiet na WUM
Z okazji 8 marca Klinika Położnictwa, Perinatologii, Ginekologii i Rozrodczości WUM zorganizowała konferencję poświęconą ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Data nie była przypadkowa, bo celem spotkania było zwrócenie uwagi na te zagadnienia i problemy związane z profilaktyką i leczeniem, które często umykają uwadze, a mają istotne znaczenie dla zdrowia i życia młodych kobiet.
O humanizmie wyrażanym poprzez doświadczenie choroby – sympozjum na WUM
„Najlepszy naukowiec myśli jak poeta” – to cytat z Edwarda Osborne’a Wilsona, który mógłby być mottem sympozjum „Choroba w interdyscyplinarnym dyskursie maladycznym". Spotkanie odbyło się na naszej uczelni i dowiodło silnych związków pomiędzy humanistyką i medycyną.
Otwarcie ambulatorium w Klinice Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM
Remont i wyposażenie oddanych do użytku pomieszczeń kosztowały ponad 10 mln zł. Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, którzy będą leczeni w warunkach na poziomie europejskim. Ale nowoczesna baza ambulatoryjna pomaga też w tworzeniu, gromadzeniu oraz wymianie danych naukowych i klinicznych.
Konferencja o roli promotorów zdrowia w umacnianiu zdrowia psychicznego
Mowa o dziesiątej już edycji Warszawskich Dni Promocji Zdrowia, w trakcie której podkreślano, że absolwenci zdrowia publicznego, poprzez działania edukacyjne, profilaktyczne i promocyjne, mogą przyczynić się zarówno do poprawy zdrowia psychicznego, jak podnoszenia świadomości społecznej w tym zakresie. Ale w czasie konferencji wielokrotnie padało, że to nie jedyna dziedzina zdrowia, w której są bardzo potrzebni.
Jaka jest „anatomia” szczęścia?
Okazuje się, że naszym szczęściem w 50% kierują geny… ale - na szczęście – w 40% także nasze działania. Co może nam przeszkadzać w byciu szczęśliwym, a jak na co dzień - w sposób zdrowy i bezpieczny - podnosić poziom szczęścia? O tym dowiedzieli się uczniowie z LO im. Władysława IV w czasie wykładu patronackiego, który poprowadziła dr Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM.
Nauka: Czy da się przewidzieć swoją wydolność fizyczną?
Współczesna nauka coraz skuteczniej odkrywa tajemnice ludzkiego ciała. Czy można z wyprzedzeniem ocenić, jak sprawnie nasz organizm poradzi sobie z wysiłkiem fizycznym? I czy takie prognozy mogą stanowić narzędzie dla sportowców, lekarzy i trenerów? To właśnie ten fascynujący obszar medycyny zgłębiam w badaniu pn. “predictioN mOdels fOr enDurance athLetEs”(NOODLE) - pisze Przemysław Kasiak, student kierunku lekarskiego, doktorant w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.
Medycyna stylu życia tematem wykładu Akademii MEN
Akademia MEN to cykl wykładów organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla uczniów i uczennic, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty, ale też zastanawiają się nad wyborem swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Prelegentami są naukowcy i eksperci z różnych dziedzin. Piąty wykład został zorganizowany z Ministerstwem Zdrowia oraz naszą uczelnią. Poprowadził go dr hab. Daniel Śliż z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, który opowiedział o tym, jak nasze nawyki i codzienne wybory wpływają na jakość i długość życia.
Wspólna inicjatywa na rzecz dzieci lekarzy, pracowników WUM i CM WUM
Dużo niższe czesne za przedszkole swoich dzieci przy kampusie Banacha będą mogli w tym roku płacić lekarze oraz pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Medycznego WUM. Jest to możliwe dzięki współpracy zainicjowanej przez naszą uczelnię, Okręgową Izbę Lekarską im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie, Centrum Medyczne WUM, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne "Zielony Latawiec" oraz Fundację Ronalda McDonalda.