Organizatorem olimpiady i finału Zwolnionych z Teorii jest Fundacja Zwolnieni z Teorii. Tegoroczny odbył się 28 maja na Stadionie Legii w Warszawie.
WUM mocno wierzy, że prawdziwą wartością edukacji nie jest sama teoria, ale to, jak przekłada się ona na praktykę i działanie dla dobra innych. Naszą obecnością podczas finału chcieliśmy - z jednej strony - wesprzeć uczniów w zmaganiach o Złote Wilki, czyli nagrody za najlepsze projekty społeczne. Z drugiej, pokazać im, że kolejnym krokiem w ich rozwoju mogą być studia medyczne właśnie na WUM - w miejscu, które łączy wiedzę, pasję i realny wpływ na życie innych.
Co ciekawego przygotowaliśmy dla uczestników finału?
Dużo się u nas działo, ale zależało nam przede wszystkim na tym, aby uczniowie mogli porozmawiać z naszymi studentami i zobaczyć, jak naprawdę wygląda nauka na WUM. Maria Jędrzejczyk, Maria Żmijewska i Jan Wójkowski chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami - opowiadali o pierwszym roku studiów, o zajęciach z pacjentami oraz o tym, jacy są nasi wykładowcy.
Na wiele pytań odpowiadali także członkowie i opiekunowie SKN Anatome oraz SKN Dietetyków. Ci pierwsi przygotowali dodatkowo zagadki z fizjologii i anatomii oraz zachęcali uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy o ludzkim organizmie. Z kolei SKN Dietetyków zapraszało do wykonania pomiaru BIA i siły mięśni, doradzało, jak zadbać o odpowiednią dietę, a także rozwiewało popularne mity dotyczące żywienia.
Na uczestników finału czekały również warsztaty z szycia chirurgicznego. W tym wymagającym zadaniu, łączącym cierpliwość, precyzję i odpowiednią technikę, uczniów wspierali członkowie SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby: Jan Derenda i Katarzyna Pierzkała.
Laureatki i laureaci XII edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii
Złotymi Wilkami nagrodzono 21 projektów, które zdaniem jury najlepiej odpowiadają na współczesne wyzwania i miały wyjątkowy wpływ na swoje otoczenie.
- W kategorii EDUKACJA: Studdly.app - Ułatwiamy naukę polskich uczniów z AI; jakaszkola.pl; Zamiast Hejtować, Zacznij Mediować 3
- W kategorii EKOLOGIA I NATURA: OSWOIĆ ATOM
- W kategorii KULTURA: Eviva l’arte-niech żyje sztuka
- W kategorii PRZESTRZEŃ MIEJSKA: iminti
- W kategorii SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE: Polityczka; Zobacz Nas
- W kategorii SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA: LiveON; Sercem Pokoleń
- W kategorii ZDROWIE I SPORT: Otwórzmy się na słowa; (nie)ideaIni; Suplementuj z Głową
- W kategorii PROJEKT TECHNOLOGICZNY: Cyber Safers; My Slavic Literature Adventure
- W kategorii REKLAMA SPOŁECZNA: Ucz się; Po co?
- W kategorii WYDARZENIE PUBLICZNE: Fala Rozsądku; Projekt ISKRA
- W kategorii ZBIÓRKA CHARYTATYWNA: Dzień Jeża III; Równa Pomoc w Edukacji
- W PITCH CONTEST najlepszy okazał się projekt Fala Rozsądku
Gośćmi specjalnym finału byli: wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
- To duma być z wami i móc podziękować wam, że zaangażowaliście swój czas, wiedzę i emocje, aby wykazać się projektami, które służą Polsce, służą lokalnym społecznością, zmieniają naszą rzeczywistość - powiedział wicepremier.
- Jesteście wielcy! - podkreśliła wiceministra edukacji - Jeszcze więcej praktyki, jeszcze więcej doświadczeń, jeszcze więcej sprawczości - to jest to, czego potrzebuje polska szkoła.
Pierwsza edycja Zwolnionych z Teorii odbyła się w 2014 roku. Do tej pory wzięło w niej udział prawie 167 tys. uczestników i zrealizowano ponad 7,5 tys. projektów społecznych.