WUM na Forum Rozwoju Mazowsza

Właśnie zakończyło się najważniejsze wydarzenie poświęcone roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu – 13. Forum Rozwoju Mazowsza. Za nami 15 debat z udziałem ponad 70 ekspertów, wśród których byli również naukowcy z naszej uczelni. Na forum mieliśmy też swoje stoisko. Dyżurowali przy nim specjaliści i studenci WUM.

Debaty na scenie głównej

Organizatorem wydarzenia była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Na scenie głównej dyskutowano m.in. o potencjale i konkurencyjności Mazowsza, transformacji energetycznej i jej wpływie na rozwój miast oraz o edukacji na miarę wyzwań przyszłości. Bardzo ciekawa była debata pt. Zrównoważona gospodarka czy innowacje bez granic - czy istnieje złoty środek w biznesie. Wziął w niej udział prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM. Eksperci zastanawiali się czy rzeczywiście biznes jest w stanie myśleć o czymś więcej niż generowanie maksymalnego zysku? Mówiono o takich pojęciach jak misja i wartość. Są one szczególnie ważne w projektach związanych z medycyną. Eksperci zwracali uwagę, że porażka w biznesie czy w projekcie nie zawsze ma wymiar negatywny.
Prof. Pruszczyk: – W badaniach naukowych często dzieje się tak, że musimy podjąć kilkadziesiąt tysięcy prób zanim osiągniemy sukces. I każda próba przybliża nas do celu. Zanim do tego dojdzie ważne jest stworzenie pewnego środowiska, zarówno od strony infrastrukturalnej jak i mentalnej.

Co się działo na scenie offowej

Na scenie offowej rozmawiano przede wszystkim o startupach i trendach w promocji, o tym jak aplikacje zmieniły nasze życie i jak postrzegamy sztuczną inteligencję. Toczyły się też dyskusje na temat rozwoju regionalnego oraz przeciwdziałania wykluczeniom społecznym.
Bardzo ważnym tematem było zdrowie psychiczne we współczesnym świecie. W debacie pt. Jak się zatrzymać w codziennej gonitwie wzięła udział dr Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM.

Dyżury na naszym stoisku

Uczestnicy forum mogli skonsultować się z naszymi naukowcami, którzy pełnili dyżury na stoisku WUM.
Dr Kamila Bujko i dr Justyna Jarczak z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej oraz prof. Magdalena Kucia kierownik tego laboratorium miały dyżury eksperckie w obszarze - medycyna regeneracyjna. Dr hab. Radosław Zagożdżon, kierownik Laboratorium Terapii Komórkowych i Genetycznych odpowiadał na pytania na temat CAR-T - innowacyjnej terapii w walce z rakiem. Natomiast prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej oraz dr hab. Agnieszka Pollak z tego samego zakładu pełnili dyżury eksperckie  w obszarze genetyka człowieka.

Na stoisku dyżury mieli również dwaj nasi studenci:

• Szymon Hajduk – student IV roku kierunku lekarskiego WUM, zdobywca nagrody specjalnej Brave Camp Inkubator UW za projekt aplikacji mającej pomóc niepłodnym mężczyznom w monitorowaniu i kontrolowaniu procesu terapeutycznego.
  • Karol Artur Sadowski – student IV roku kierunku lekarskiego WUM. Pomysłodawca aplikacji ProfilaktykaFirst, która na bazie wieku, płci, masy ciała, wzrostu, predyspozycji i chorób użytkownika generuje spersonalizowany, samokontrolujący się harmonogram badań profilaktycznych.