Wiecha na budynku Centrum Symulacji Medycznych

- Zamykamy ważny etap kluczowej inwestycji – powiedział rektor Zbigniew Gaciong podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budowie CSM. Kończą się prace konstrukcyjne. Teraz nastąpi zamknięcie stanu surowego, a potem czeka nas wyposażanie budynku.

To jedna z największych inwestycji WUM. Jej koszt wraz z wykończeniem i wyposażeniem wynosi 151 mln zł, samej budowy nieco ponad 130 mln.

Nie tylko WUM skorzysta

– Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych jest gotowe służyć naszym studentom, ale także społeczności akademickiej Warszawy. Będzie też stało otworem dla lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych pragnących doskonalić swoje umiejętności – obiecał rektor Zbigniew Gaciong.

Co się znajdzie w CSM

Centrum Symulacji Medycznych ma dwa skrzydła – budynek A i B – oba na wysokość 20 m z pięcioma kondygnacjami naziemnymi i dwiema podziemnymi.

W kondygnacjach podziemnych zaplanowano garaż, rowerownię, umywalnię oraz szatnie dla studentów i pracowników, a także magazyny sprzętu dydaktycznego.

Na parterze, oprócz hallu i recepcji znajdą się ważne pomieszczenia dydaktyczne: sala symulacji SOR, sala symulacji przedszpitalnej, 2 sale symulacji BLS i 2 sale symulacji ALS – czyli podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.

Na piętrach: sala symulacyjna sali operacyjnej ze śluzą, 2 sale symulacyjne sali porodowej, 2 sale symulacyjne oddziału intensywnej terapii – wszystkie odtwarzają szpitalne realia, obok nich znajdują się sale debriefingowe, gdzie będą omawiane rezultaty zajęć. Do tego sale umiejętności klinicznych, technicznych – np. USG, pracownie do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich położniczych, 2 sale symulacji ALS i 3 sale symulacji BLS, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. Poza tym strefa open-space dla studentów, sale seminaryjne różnej wielkości mieszczące od 25 do 50 osób, sale do ćwiczeń, sala konferencyjna.

– W CSM będzie również 10 sal egzaminacyjnych OSCE, czyli Objective Structured Clinical Examination. To przyjęta w uczelniach medycznych na całym świecie procedura egzaminacyjna pozwalająca w sposób obiektywny ocenić różne kompetencje kliniczne egzaminowanych – podkreślił rektor.

Wiecha zatknięta

– Mówi się, że po zawieszeniu wiechy na budowie pozostaje już tylko łatwiejsza część prac – wyjaśnił Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR. – Mamy nadzieję, że w tym przypadku też tak będzie.

Piotr Kledzik wraz z prof. Gaciongiem wjechali windą na dach budynku CSM i umieścili tam wiechę, która według tradycji ma zapewnić budynkowi i jego mieszkańcom wszelką pomyślność.

Zakończenie budowy planowane jest na połowę listopada, a przeprowadzka i otwarcie na koniec pierwszego kwartału 2024 r.

W uroczystości wzięli udział:

Przedstawiciele firmy wykonawczej: Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR; Jakub Chojnacki wiceprezes zarządu PORR; Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR.

Rektorzy i prorektorzy  zaprzyjaźnionych uczelni: prof. Krzysztof Zaremba, rektor PW; ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW; dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH; prof. Ewa Krogulec, prorektor ds. rozwoju UW.

Reprezentanci władz miasta i NFZ: Ewa Tołwińska, naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Zachód UM St. Warszawy; Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.