Zarys neonatologii dla położnych. Wykłady prof. Milana Stanojevica

Prof. Stanojevic przyjechał na zaproszenie prof. Bożeny Kociszewskiej-Najman, kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM w ramach programu Visiting Professors. Poprowadził wykłady dla studentek kierunku położnictwo. – Położna jest pierwszą osobą, która widzi noworodka zaraz po urodzeniu - podkreślał prof. Stanojevic w czasie spotkań, dlatego swoje wystąpienia poświęcił temu, jak właściwie badać noworodki oraz analizie nieprawidłowości w tej grupie pacjentów.

Prof. Milan Stanojevic jest specjalistą w dziedzinie neonatologii i pediatrii. Opublikował ponad 330 prac naukowych, jest autorem 60 rozdziałów w książkach i redaktorem siedmiu książek. W 2022 r. został odznaczony przez Prezydenta Polski Złotym Krzyżem Zasługi za promowanie współpracy naukowej i kulturalnej między Polską a Chorwacją. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję kierownika Oddziału Neonatologii w Klinice Położnictwa i Ginekologii Medical School University of Zagreb, był też doradcą chorwackiego ministra zdrowia. W latach 2015-2019 pełnił funkcję Prezesa Światowego Stowarzyszenia Medycyny Perinatalnej (WAPM). Aktualnie jest członkiem zarządu Fetus as the Patient Society oraz Międzynarodowej Akademii Medycyny Perinatalnej (IAPM).
– Profesor Stanojevic aktywnie uczestniczy w nauczaniu neonatologii studentów i doktorantów na Uniwersytecie Medycznym w Zagrzebiu i Międzynarodowym Uniwersytecie w Dubrowniku, jest też profesorem wizytującym w Weill Cornell Medical University w Nowym Jorku – mówi prof. Kociszewska-Najman. - Jest nam niezmiernie miło, że tak znany i niezwykle ceniony na świecie specjalista poprowadził zajęcia również w naszym uniwersytecie.
 
Czego mogły się dowiedzieć studentki uczestniczące w wykładach zaproszonego specjalisty? Przede wszystkim tego, że przy badaniu noworodka najważniejsza jest świadomość, że narodziny to kontynuacja pewnego procesu, więc niezbędna jest wiedza na temat życia wewnątrzmacicznego. Przebieg ciąży, rozwój płodu, wywiad rodzinny, to bardzo istotne informacje do wykorzystania zarówno przez położne jak i lekarzy. Profesor omawiał rodzaje badań przeprowadzanych w czasie ciąży, rozmawiano o kontakcie „skóra do skóry”, o stosowaniu siatek centylowych oraz zasadach badania fizykalnego u noworodka. Wykłady miały bardzo interaktywny charakter. Studentki na podstawie udostępnionych przez profesora nagrań m.in. porównywały płacz dziecka chorego i zdrowego, oceniały kształt głowy noworodka, wskazując położenie płodu w czasie ciąży albo ewentualne schorzenia czy stan skóry, oczu, nosa.
– Niezwykle ważne jest, aby pierwsze badanie noworodka było prawidłowo wykonane - mówił profesor w trakcie jednej z prelekcji, dodając, że równie istotne jest, aby położne miały empatię dla matki i cierpliwie wyjaśniały jej wszystkie wątpliwości. - Taka empatia jest potrzebna w codziennej pracy każdego specjalisty ochrony zdrowia - podkreślał prof. Stanojevic.

Program Visiting Professors realizowany jest w ramach projektu "WUM AID Akademia Innowacyjnej Dydaktyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”.