Położny z Brukseli z wykładem na WUM

Nasz gość, Joeri Vermeulen opowiadał o tym, jak wygląda praktyka położnej w Belgii. Jego prezentacja w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała długą dyskusję.

Joeri Vermeulen jest kierownikiem Wydziału Położnictwa na Erasmus Brussels University of Applied Sciences and Arts; doktorantem na Vrije Universiteit Brussel (VUB) na Wydziale Zdrowia Publicznego i członkiem zarządu Belgijskiego Stowarzyszenia Położnych oraz Flamandzkiego Stowarzyszenia Zawodowego Położnych. Przyjechał na WUM na wizytę studyjną w ramach projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”.

Wygłosił wykład pt. Midwifery professionalisation in Belgium. Przedstawił w nim charakterystykę praktyki położnej w Belgii i wskazał na jej zróżnicowanie w zależności od regionu.

- Nasz gość zaprezentował m.in. wskaźniki dotyczące opieki okołoporodowej. Zaskakujący dla nas był niski odsetek cięć cesarskich - 20-24% oraz nacięć krocza (podobny odsetek). Okazało się również, że położne w Belgii (podobnie jak my w Polsce) mierzą się z problemami w kwestii autonomii zawodu i możliwości opieki/prowadzenia kobiet w ciąży fizjologicznej - mówi dr Grażyna Bączek, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej. I dodaje, że w prezentacji Joeriego Vermeulena mowa była również o procesie kształcenia położnych w Belgii, który przebiega podobnie jak w Polsce. Istotne różnice dotyczą braku limitu przyjęć na studia oraz odpłatności za nie.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem studentów położnictwa. Padło wiele pytań, wymieniano się doświadczeniami i próbowano znaleźć rozwiązanie najpilniejszych problemów. Rozmowy toczyły się jeszcze długo po wykładzie.

- Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy z Wydziałem Położnictwa na Erasmus Brussels University of Applied Sciences and Arts - podsumowuje dr Bączek.