Nasz student w finale prestiżowego konkursu

Maciej Pasek studiujący pielęgniarstwo na WUM został finalistą Queen Silvia Nursing Award Poland. Jego projekt – aplikacja Asystent głosowy – znalazła się w najlepszej szóstce. 

Była to już VII polska edycja konkursu dla pielęgniarek i pielęgniarzy oraz osób studiujących pielęgniarstwo. Wzięło w niej udział 200 osób. Kandydaci przygotowali innowacyjne projekty do zastosowania w opiece zdrowotnej, szczególnie w opiece nad starszymi osobami. 

Aplikacja wymyślona przez Macieja Paska jest przeznaczona na smartfony i skierowana do pacjentów chorych na demencję. Asystent głosowy ma trzy funkcjonalności: indywidualne konto pacjenta, bibliotekę multimediów (z podziałem na sekcje tematyczne: przywitanie, posiłki i farmakoterapia) oraz wiadomości głosowe przesyłane w czasie rzeczywistym. Wszystkie funkcjonalności są dostosowane do stopnia zaawansowania procesu demencyjnego. W Asystencie głosowym mogą pojawiać się np. takie komunikaty: „Hej mamo, miło mi do ciebie mówić, mam nadzieję, że się wyspałaś, ja idę teraz z psem na spacer, życzę ci udanego przedpołudnia. Odezwę się jeszcze do ciebie”.

– Pomysł na aplikację zrodził się z moich obserwacji, gdy pomagałem sąsiadce w opiece nad mężem chorym na Alzheimera – mówi Maciej Pasek. I tłumaczy, jak jego projekt przekłada się na korzyści dla pacjentów: – Używanie tej aplikacji zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta oraz członków jego rodziny, redukuje stres, podtrzymuje kontakt głosowy z bliskimi, podtrzymuje więzi społeczne i uczestnictwo w życiu rodzinnym.
Pozytywne efekty działania Asystenta głosowego może odczuć również personel medyczny. Lepiej funkcjonujący, spokojny pacjent sprawia, że pielęgniarki i pielęgniarze mają większy komfort pracy. Są mniej zestresowani, bardziej cierpliwi i tolerancyjni, mają większe poczucie bezpieczeństwa.  

Konkurs Queen Silvia Nursing Award ma charakter międzynarodowy. Jego równoległe edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Wydarzenie wspiera Jej Królewska Mość Królowa Szwecji Sylwia. Wyniki ogłaszane są 23 grudnia, w dniu urodzin JKM. 

Spośród 6 finalistów tegorocznej polskiej edycji laureatką została Dominika Rachwał. Jej projekt „Odkryj świat na nowo!” zakładał stworzenie polisensorycznych paneli z możliwością montowania na łóżkach pacjentów w szpitalu.

Więcej informacji na fb. 

Foto: www.facebook.com/QueenSilviaNursingAwardPoland