Już od 20 lat kształcimy podyplomowo

W tym roku Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM obchodzi jubileusz 20-lecia. W tym czasie przeprowadzono tu 9300 szkoleń, w tym ponad 116 edycji studiów podyplomowych i MBA. Uczestniczyło w nich ponad 141 tys. osób.

Z okazji jubileuszu w Klubie Profesorskim uczelni odbyło się spotkanie, w trakcie którego przedstawiono historię Centrum, jego osiągnięcia, działalność oraz plany na przyszłość. Gospodarzem wydarzenia był Dyrektor CKP, prof. Maciej Słodkowski.

Historia kształcenia podyplomowego na naszej uczelni sięga 2002 r. To właśnie wtedy powstał Wydział Kształcenia Podyplomowego, który w 2006 r. został przekształcony w Centrum Kształcenia Podyplomowego. Od samego początku istnienia Centrum zajmuje się prowadzeniem studiów podyplomowych, szkoleń specjalizacyjnych oraz kursów doskonalących. W skład kadry wchodzą wybitni eksperci z wielu dziedzin medycyny, którzy gwarantują najwyższe standardy jakości prowadzonego kształcenia, a to przekłada się na niesłabnące zainteresowanie uczestników szkoleń. W ramach swojej działalności Centrum współpracuje zarówno z jednostkami i pracownikami WUM, innymi uczelniami, m.in. Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz instytucjami i specjalistami zewnętrznymi.

W trakcie spotkania jubileuszowego prof. Wojciech Noszczyk, pierwszy Dziekan Wydziału Kształcenia Podyplomowego w latach 2002-2005, przypomniał historię powstawania Wydziału i trudności jakie temu towarzyszyły. Prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM, piastujący funkcję prodziekana, a następnie w latach 2005-2012 Dziekana Wydziału/Centrum Kształcenia Podyplomowego, opowiedział m. in. o studiach podyplomowych, które zaczęto tworzyć podczas jego kadencji. Od tego czasu są one nadal jednym z głównych obszarów działalności Centrum. Wspominał też o ogromnej roli kształcenia specjalizacyjnego, w którego prowadzeniu WUM jest jednym z wiodących ośrodków. Prof. Bolesław Samoliński – Dziekan CKP w latach 2012-2019, nie mogący uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, przesłał nagranie, w którym wspomniał o ogromnym sukcesie studiów MBA utworzonych przez WUM wspólne ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Mówił także o coraz większej roli jaką obecnie odgrywa i będzie w przyszłości odgrywać kształcenie podyplomowe.
Artur Białoszewski, kierownik Programu Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia, jak i koordynator ds. rozwoju form kształcenia podyplomowego CKP WUM, przedstawił wizję rozwoju Centrum, w tym perspektywę uruchomienia nowych kursów doskonalących, studiów podyplomowych oraz rozwinięcia współpracy instytucjonalnej zarówno krajowej i międzynarodowej. Równocześnie złożył gratulacje byłym władzom centrum oraz podziękował dotychczas zaangażowanym partnerom za pomoc przy rozwoju podyplomowych form kształcenia.

W wydarzeniu udział wzięli również: prof. Piotr Wachowiak – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych, prof. Piotr Pruszczyk – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii, prof. Wojciech Lisik – Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji, prof. Rafał Krenke – Dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Piotr Luliński – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, dr hab. Jacek Sieńko – Prodziekan Wydziału lekarskiego ds. Studenckich English Division, dr hab. Agnieszka Bazylko – Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego ds. kształcenia na kierunku farmacja, dr hab. Łukasz Czyżewski – Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. Pielęgniarstwa, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska – Prodziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu ds. Położnictwa, dr Sławomir Białek – koordynator ds. kształcenia podyplomowego kierunków Wydziału Farmaceutycznego, dr Grażyna Wójcik – koordynator ds. kształcenia podyplomowego kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr Marta Kijak-Bloch - Kanclerz WUM, mgr Jolanta Ilków - Kwestor WUM, kierownicy studiów podyplomowych: dr hab. Maciej Siński – Metodologia badań klinicznych, dr Elżbieta Szymańska – Medycyna estetyczna; dr Eleonora Kuczmera-Ludwiczyńska – Zarządzanie zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia, dr Piotr Daniluk – Medycyna ubezpieczeniowa i orzecznictwo, dr Włodzimierz Cebulski - Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych, dr hab. Barbara Piekarska – redaktor naczelny czasopisma Annals of Postgraduate Medical Science, dr Tomasz Guzel – redaktor zarządzający czasopisma Annals of Postgraduate Medical Science.
Wśród zaproszonych gości był również przedstawiciel Tarchomińskiech Zakładów Farmaceutycznych POLFA S.A. dr Mariusz Borkowski, Digital Transformation and PR Dyrektor, który podkreślił jak ważna jest współpraca pomiędzy dwoma doświadczonymi podmiotami - WUM i POLFA, mająca na celu podnoszenie jakości kształcenia kadry medycznej w kraju.