Cykl rozmów o prawie autorskim

W dzisiejszych czasach znajomość prawa autorskiego w instytucji edukacyjnej i naukowej takiej jak WUM jest bardzo ważna. Aby przybliżyć ten temat w sposób jasny i praktyczny oraz rozwiać wątpliwości, które pojawiają się podczas przygotowywania i publikowania prac naukowych, powstał na naszej uczelni cykl rozmów z ekspertem z zakresu prawa autorskiego.

Rozmowy przygotowali i przeprowadzili: dr. hab. Justyna Ożegalska-Trybalska z Katedry Prawa Własności Intelektualnej UJ, dr Anna Cybulko - rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych UW oraz mec. Oskar Luty – rzecznik akademicki WUM.

Czy teorie naukowe, koncepcje, odkrycia i badania są chronione prawem autorskim?

Prawa autorskie przy współpracy promotora z piszącym pracę

Ochrona prawna odkryć naukowych

Ustalenie autorstwa pracy naukowej

Spory między współautorami pracy naukowej

Prawa własności sylabusów

Czym jest plagiat?

Jakie prawa ma uczelnia do prac naukowych swoich pracowników?

Ochrona praw autorskich

Czy opiekun naukowy może swobodnie używać pracę swojego studenta lub doktoranta?

Odpowiedzialność za naruszenie zasad prawnych i etycznych

Cytaty w publikacjach naukowych

Pisanie prac na zlecenie