Transplantologia na WUM

Transplantologia na WUM

Operacja

Jednostki kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od dziesięcioleci cieszą się renomą najlepszych ośrodków transplantacyjnych w kraju. To właśnie u nas w 1966 r. przeprowadzono pierwsze w Polsce udane przeszczepienie nerki. Dokonały jej zespoły z I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego. Dzień ten uznawany jest za symboliczny początek polskiej transplantologii. 

Dziś szpitale kliniczne WUM przeprowadzają zabiegi przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki, szpiku, rogówki, płuca, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest to możliwe dzięki wybitnym zespołom transplantacyjnym oraz nowoczesnej aparaturze. 

Sierpień 2022 to kamień milowy dla medycyny transplantacyjnej prowadzonej przez nasze ośrodki. Specjaliści z uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM wykonali pierwsze transplantacje serca. Obie u pacjentów pediatrycznych. To początek zaplanowanego programu przeszczepiania narządów w UCK WUM. Programu, który dostarczy nowych możliwości dla wielu grup chorych. Nie tylko tych potrzebujących serc, ale także płuc oraz pacjentów wymagających przeszczepień wielonarządowych, mających do tej pory w naszym kraju bardzo niewielkie szanse na skuteczną terapię. To szansa dla wielu chorych, zwłaszcza, że ośrodek dąży do tego, by narządy od jednego dawcy mogły być przeszczepiane w jednym miejscu, bez konieczności transportu. 

Jednostki kliniczne WUM wykonujące przeszczepienia

Transplantacje wykonane w 2023

łącznie  528

301    wątrób

176   nerek od zmarłego dawcy

24  nerki od żyjącego dawcy

4  trzustki

7  trzustek z nerką

13 serc

3 płuca

Na scenie koncertowej dwie osoby śpiewają, jedna trzyma mikrofon. W tle duży ekran z grafiką czerwonego serca i napisem „ZOSTAW SERCE NA ZIEMI”. Po lewej perkusista za przezroczystą osłoną, po prawej gitarzysta. Scena ciemna, oświetlona reflektorami.
24 czerwca mogliśmy uczestniczyć w niesamowitym wydarzeniu muzycznym i charytatywnym „Artyści dla Transplantacji – Zostaw Serce na Ziemi”. Na scenie w hali COS Torwar zaśpiewali: Kayah, Natalia Szroeder, Dawid Kwiatkowski, Grubson, Tomasz Organek, Nita, zespół Bios i zespół HLA4TRANSPLANT. Wszystko po to, aby promować ideę transplantacji narządów oraz zebrać fundusze na unikalny sprzęt do transportu serc znany jako "Serce w pudełku". To nie był tylko koncert, ale dowód na to, że muzyka łączy ludzi, którzy wspólnie mogą zmieniać świat!
Organ care system (OCS) szansą na poprawę jakości transplantacji narządów
OCS Heart to innowacyjny system perfuzji i monitorowania, który pozwala utrzymywać pobrane serce poza organizmem, w stanie metabolicznie aktywnym, nawet do 12 godzin. Umożliwia transport pobranego narządu na dużą odległość, a specjalistom daje czas na ocenę jakości serca i podjęcie decyzji o jego wszczepieniu lub rezygnacji. Po raz pierwszy w Polsce zastosował go, w marcu 2024 r., zespół prof. Mariusza Kuśmierczyka z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM. Do dziś nasi specjaliści przy pomocy tej aparatury przeprowadzili siedem transplantacji. Ostatnią przeszła 14-letnia pacjentka, dla której serce przetransportowano aż z Litwy. 20 lutego w DSK UCK WUM można było posłuchać, jakie możliwości daje zastosowanie tej nowoczesnej aparatury i to nie tylko w przeszczepieniach serca, ale także wątroby i płuc.
25 edycja „Biegu po Nowe Życie” za nami
W wyścigu wystartowało 100 czteroosobowych sztafet. Nie po to, by rywalizować, tylko - by wspierać transplantologię i docierać do mieszkańców Polski z przekazem, że dawstwo narządów to dla bardzo wielu chorych szansa - często jedyna - na dalsze życie. Emocjom sportowym towarzyszyły wzruszające historie o tym, jakim ogromnym darem jest przeszczep. W biegu ponownie wzięli udział medycy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, w którym wykonywane są przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki, szpiku, rogówki, płuc, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.