Zostań dawcą szpiku. Uratuj życie

17 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. To dobra okazja, by przypomnieć, że oddanie komórek krwiotwórczych nie wiąże się z żadnym uszczerbkiem na zdrowiu, a stanowi wielki dar, gest serca, który może uratować komuś życie.

Dla wielu osób z chorobami hematologicznymi często jedynym ratunkiem jest przeszczepienie allogenicznych komórek krwiotwórczych, czyli komórek krwiotwórczych od dawcy. W Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM od ponad 20 lat wykonuje się takie zabiegi. Dzięki temu udało się wyleczyć setki chorych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dawcy. Dlatego prof. Grzegorz Basak, kierownik wspomnianej kliniki przekonuje, że warto zostać dawcą, a tak naprawdę superbohaterem, który uratuje ludzkie życie. To nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia.

- Niebawem otwieramy nowy 20-łóżkowy supernowoczesny oddział, gdzie będziemy mogli kontynuować misję leczenia naszych chorych – mówi prof. Grzegorz Basak. Profesor podkreśla również, że w najbliższej przyszłości w klinice dostępne będzie innowacyjne leczenie za pomocą genetycznie modyfikowanych komórek bądź też komórek macierzystych od dawców albo też za pomocą limfocytów, czyli komórek układu odpornościowego. W klinice właśnie rozpoczynają się zabiegi z użyciem genetycznie modyfikowanych limfocytów, limfocytów CAR-T. Ta metoda wykorzystywana będzie zwłaszcza w leczeniu chłoniaków oraz ostrej białaczki limfoblastycznej B komórkowej.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z udziałem prof. Grzegorza Basaka, przygotowanego z okazji Światowego Dnia Dawcy Szpiku.