Opublikowano nową Listę Szanghajską. WUM kolejny raz wśród najlepszych światowych uczelni

Academic Ranking of World Universities (ARWU), określany jako Lista Szanghajska, obejmuje 1000 najlepszych uczelni z całego globu. W tegorocznym zestawieniu uwzględniono jedynie 11 polskich, a tylko dwie z nich mają profil medyczny. Jedną z nich jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Ranking, opublikowany przez ShanghaiRanking Consultancy, bierze pod uwagę kilka wskaźników, m.in.: liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry, liczbę artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science” oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Najlepsze krajowe uczelnie to według rankingu: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (miejsce 401-500). W drugiej pięćsetce oprócz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Najlepszą uczelnią na świecie został (ponownie) Harvard University, na drugim miejscu znalazł się Stanford University, a na trzecim amerykański Massachusetts Institute of Technology.

Szczegółowe informacje na stronie