Pokoje rodzinne w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM znów otwarte

Mali pacjenci szpitala przy ul. Żwirki i Wigury oraz ich rodzice znów mogą korzystać z przyjaznych przestrzeni stworzonych na terenie placówki specjalnie dla nich. Z uwagi na pandemię koronawirusa i obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne pokoje rodzinne przez długi czas pozostawały zamknięte. Teraz wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda zapraszają na wspólne zabawy, integrację oraz warsztaty. Wszystko po to, aby umilić małym pacjentom UCK WUM pobyt w szpitalu oraz umożliwić im spędzanie czasu razem z rodziną.

- Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM to miejsca, w których pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o leczeniu, bólu i łzach i spędzić czas razem ze swoimi rodzicami na zabawie. Jest to tym bardziej ważne, że, jak pokazują badania, proces leczenia przebiega szybciej i skuteczniej, kiedy rodzina jest blisko chorego dziecka – mówi Agata Ciesielska z Fundacji Ronalda McDonalda działającej na terenie szpitala.

Jak mówiła dr Monika Wanke-Rytt, zastępca dyrektora ds. lecznictwa UCK WUM, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w trakcie konferencji „Aby rodzina mogła być razem - rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu”, znaczenie obecności rodzica w rzeczywistości szpitalnej jest nie do przecenienia. Dotyk działa antystresowo, sprawia, że hospitalizowane dziecko jest spokojniejsze. Badania wskazują, że pod wpływem czułego dotyku i bliskości rodzica w mózgu dziecka wyzwalają się hormony wzrostu i endorfiny – substancje chemiczne niwelujące poziom stresu. Spokojniejsze dziecko łatwo się leczy, a łatwiej leczone dziecko szybciej wychodzi do domu.

Pokoje dla rodzin na terenie DSK UCK WUM działają od 2015 r.