Koniec „epoki lodowcowej” w transplantologii?

Dziś w Polsce narządy do transplantacji transportuje się w lodzie. Maksymalny czas przechowywania w ten sposób serca pobranego od dawcy to około czterech godzin. Na świecie są już urządzenia, które pozwalają ten czas wydłużyć nawet do 12 godzin. Serce przechowywane w takim urządzeniu ciągle pracuje i może być poddawane różnym zabiegom, odżywianiu czy diagnostyce.

Jak mówi dr Zygmunt Kaliciński z Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM: - Zakup urządzenia THE OCS HEART przeniesie nas z epoki lodowcowej w epokę kosmiczną.

Fundacja Dla Transplantacji – Zostaw Serce na Ziemi jest inicjatorem akcji #12GodzinDlaŻycia i Festiwalu 12 Godzin Serce Mazur. Festiwal i koncert pod patronatem Rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga odbędzie się 2 lipca w Mrągowie. Gwiazdami będą Cleo i Margaret, ale wystąpi również zespół doktora Kalicińskiego HLA4, w którym kardiochirurg gra na perkusji. Organizację koncertu wspierają liczni sponsorzy i Urząd Miasta Mrągowa, który bezpłatnie udostępnia amfiteatr. Dochód z biletów w całości jest przeznaczony na zakup urządzenia THE OCS HEART.

- Takie serca, które teraz oceniamy jako nie nadające się do przeszczepienia, mogą być w tym urządzeniu dokładnie zbadane i ożywione. Możemy wszystko temu sercu dostarczyć, możemy zbadać stan naczyń wieńcowych, możemy wykonać echo serca, ponieważ to serce bije cały czas – mówi kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM prof. Mariusz Kuśmierczyk i dodaje: - Każdy bilet, każda cegiełka będą przeznaczone na zakup tego urządzenia. Pamiętajcie o polskiej transplantologii!