Studenci English Division uroczyście zakończyli naukę na WUM

90 absolwentów kierunku lekarskiego English Division Wydziału Lekarskiego oficjalnie zakończyło edukację na naszej uczelni. W towarzystwie władz rektorskich, dziekańskich, wykładowców oraz członków rodzin i przyjaciół, 25 czerwca w auli Centrum Dydaktycznego WUM, odebrali dyplomy i rzucili biretami, tym samym symbolicznie żegnając WUM. - Gratuluję Wam, składam wyrazy szczerego szacunku i życzę udanej, ekscytującej i satysfakcjonującej podróży przez świat medycyny – mówił do bohaterów uroczystości prof. Zbigniew Gaciong, rektor naszej uczelni.

W roku akademickim 2021/2022 studia na kierunku lekarskim prowadzonym w jęz. angielskim ukończyli absolwenci pochodzący m.in. z: Arabii Saudyjskiej, Malezji, Norwegii, Niemiec czy Finlandii.
Uroczyste dyplomatorium, zorganizowanie specjalnie z myślą o absolwentach i ich bliskich, poprowadził prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego. Dziekan powitał bohaterów uroczystości i wszystkich obecnych na sali gości, następnie zaś oddał głos prof. Zbigniewowi Gaciongowi, Rektorowi WUM. 

Rektor podkreślił, że obecność na dyplomatorium i możliwość świętowania tego wyjątkowego dnia razem z absolwentami to dla niego ogromny przywilej. Zaznaczył również, że ukończenie studiów to nie tylko ich prywatny sukces, ale także powód do dumy dla całej uczelni, która wypuszcza w świat kompetentnych i dobrze wykształconych lekarzy. – Drodzy Absolwenci! Za chwilę złożycie przysięgę Hipokratesa i otrzymacie dyplomy. Dyplomy te są znakiem jakości Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który może otworzyć wiele drzwi. Używajcie go z dumą, bo my jesteśmy z Was dumni. Ale co ważniejsze, słowa przysięgi noście przy sobie jako zobowiązanie. Uświadomcie sobie i zapamiętajcie, że od dziś Wy także jesteście odpowiedzialni za tę wielką tradycję medyczną i przyszłość medycyny. Tak, rozwój tej wyjątkowej sztuki ratowania ludzkiego życia spoczywa teraz na Waszych barkach. Weźcie pochodnię. Jesteście strażnikami ognia. - mówił prof. Zbigniew Gaciong.

Do zebranych wyrazy uznania skierował też dziekan wydziału prof. Rafał Krenke, który podkreślił, że studiowanie w obcym kraju jest o wiele trudniejsze niż w ojczyźnie. Dodał, że gratulacje powinny być o wiele większe, ponieważ ostatnie lata edukacji zakłóciła pandemia i studentom trudniej było zdobywać wiedzę. - Uważam, że współpraca, wsparcie i wzajemne zrozumienie między studentami a nauczycielami akademickimi również przyczyniły się do waszego sukcesu. – mówił do zgromadzonych. Dziekan podziękował także przedstawicielom English Division Student Government oraz poprzednim i obecnym dziekanom Wydziału za stworzenie platformy dla owocnej współpracy oraz rozwiązywania problemów, z którymi przyszło się studentom mierzyć. - Ponieważ wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że studenci są jednym z głównych filarów każdej uczelni, chciałbym podziękować, że kilka lat temu zdecydowaliście się zamieszkać w Polsce i podjąć studia medyczne w MUW. Wasza obecność tutaj była wspaniałym doświadczeniem i zdecydowanie wzbogaciła naszą uczelnię – mówił dziekan. 

Po przemówieniach dziekan poprosił absolwentów o powstanie i powtórzenie słów przysięgi za dr. hab. Jackiem Sieńko, prodziekanem ds. studenckich English Division. Absolwenci przysięgali m.in. spełniać wszystkie prawem nałożone obowiązki, strzec godności lekarza, pomagać cierpiącym bez żadnych różnic, takich jak np. rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, mając na celu wyłącznie ich dobro.
Następnie przyszedł czas na wręczenie dyplomów. Jako pierwszy dyplom otrzymał Noah Bohge, który odebrał z rąk rektora i dziekana „Złoty Laur Absolwenta” za najlepszy wynik w za nauce w czasie studiów. Noah Bohge został również zaproszony do wygłoszenia przemówienia w imieniu tegorocznych absolwentów. Młody lekarz wspominał czas studiów, pełen wzlotów i upadków, długich godzin w bibliotece i dużych ilości wypitej kawy. Czas, który pomógł ukształtować charaktery. Pogratulował wszystkim absolwentom i podkreślił, że mogą być dumni z tego, co osiągnęli. W imieniu absolwentów głos zabrał też Jannush Kylanathan z English Division Student Government, który podobnie jak poprzednicy, wyraził uznanie dla siły i pasji absolwentów, które pozwoliły im osiągnąć wymarzone cele.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Chóru WUM oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

W uroczystości, oprócz wymienionych, wzięli udział także: prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, dr hab. Joanna Kolmas, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Joanna Peradzyńska, Prodziekan Wydziału Medycznego.