Rozgrzewka anatomiczna

Wielkimi krokami zbliża się sesja egzaminacyjna. Do zdania m.in. niezwykle ważny egzamin z anatomii. Doskonała znajomość ludzkiego ciała jest przecież niezbędna w zawodach medycznych. Wczoraj w Muzeum Historii Medycyny WUM, do późnych godzin nocnych, rzesze studentów pierwszego roku powtarzały wiadomości z tego przedmiotu. Korzystali m.in. z precyzyjnego i nowoczesnego zestawu modeli anatomicznych oraz interaktywnego fantomu pokazującego - w formie mappingu - sześć układów anatomicznych człowieka. To pierwsza lekcja z cyklu „Rozgrzewka anatomiczna”.

Dla studentów urządzono sześć stanowisk z modelami, podzielonych na kategorie: głowa i szyja, osteologia i kończyny, jama brzuszna oraz klatka piersiowa. Prawdziwą gratką był kurs dotyczący „szpilek” radiologicznych. „Szpilki” to potoczna nazwa dla egzaminu praktycznego na anatomii, w trakcie którego studenci muszą rozpoznać strukturę preparatu anatomicznego, oznaczoną właśnie szpilką. Studenci mogli uczestniczyć również w mini wykładach wyjaśniających, gdzie się znajdują i jak działają najważniejsze struktury ludzkiego organizmu.

Wydarzenie zorganizowali studenci z organizacji Ars Medica wraz z pracownikami Muzeum. Opiekunem merytorycznym rozgrzewki był lekarz Mikołaj Sługocki z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej. Modele anatomiczne zostały udostępnione przez Muzeum, Bibliotekę WUM oraz Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej WUM.