Na pomoc Ukrainie. Przedstawiciel rektora WUM na rozmowach w Kijowie

Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego profesor Robert Gałązkowski odwiedził Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Z wiceminister Iryną Mykychak rozmawiał na temat potrzeb ukraińskiego systemu pomocy zdrowotnej w warunkach wojennych. Potwierdzono, że najpilniejszy jest program szkolenia dla lekarzy i ratowników medycznych.

Szkolenia prowadzone przez polskich specjalistów będą odbywały się w Ukrainie. Dotyczyć będą medycyny pola walki i zaawansowanych zabiegów ratujących życie. Profesor Gałązkowski od początku wojny angażuje się w pomoc na rzecz Ukrainy. Koordynował akcję ewakuacji ukraińskich dzieci do Polski, z jego inicjatywy przekazano stronie ukraińskiej duże ilości sprzętu ratowniczego. W geście wdzięczności władze ministerstwa wręczyły mu dyplom z podziękowaniami.
Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego spotkał się też dr Vitaliyem Krylyukiem – koordynatorem ukraińskiego ratownictwa medycznego. Rozmawiano o ukraińskich doświadczeniach organizowania pomocy medycznej na masową skalę w warunkach wojennych.

Podczas rozmów z rektorem Narodowego Uniwersytetu Medycznego Iuriiem Kuchynem ustalano szczegóły współpracy z WUM i możliwe staże ukraińskich pracowników naukowych w Warszawie.

Profesor Robert Gałązkowski po wizycie w jednej z klinik uniwersyteckich, gdzie leczeni są ranni żołnierze powiedział: Ogromne wrażenie zrobiło na mnie poświęcenie ukraińskich lekarzy, którzy pracują bez wytchnienia, poczucie powagi sytuacji i narodowej wspólnoty. Nikt tu nie ma wątpliwości, że przelewana w walce krew jest fundamentem istnienia wolnej Ukrainy. Bohaterowie otaczani są szacunkiem, a nawet czcią.