VI Ogólnopolskie Symulacje Diagnostyczne – znamy wyniki rywalizacji studentów analityki medycznej

Na WUM zakończyły się właśnie VI Ogólnopolskie Symulacje Diagnostyczne – coroczny konkurs wiedzy i umiejętności klinicznych. Przez trzy dni studenci analityki medycznej z siedmiu polskich uczelni medycznych rywalizowali o tytuł najlepszych diagnostów. Liderem została drużyna z Krakowa. Drugie miejsce należało do studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, natomiast pozycję trzecią zajął zespół z Wrocławia.

- Celem wydarzenia jest zachęcenie studentów do poszerzenia swojej wiedzy, a także do praktycznego wykorzystania umiejętności z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz sprawdzenie zdolności analizowania i wyciągania wniosków – mówi Aleksandra Kumorek, studentka analityki medycznej na WUM, przewodnicząca Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych WUM - organizatora zawodów.

W konkursie wzięli udział studenci z: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Zawody obejmowały osiem konkurencji. Przyszli diagności sprawdzali swoje umiejętności z zakresu analityki medycznej i technik pobierania materiału, hematologii laboratoryjnej z koagulologią, chemii klinicznej, serologii grup krwi i transfuzjologii, diagnostyki mikrobiologicznej i parazytologii, immunopatologii z immunodiagnostyką, biologii molekularnej statystyki medycznej. Uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 355 punktów. Zwycięska drużyna z Krakowa w składzie: Aneta Andreasik, Klaudia Rzewuska i Katarzyna Mizera uzyskała ich 281. Drużyna WUM w składzie: Adam Szeleszczuk, Emilia Kruk i Wiktora Klus zdobyła 275 pkt., zaś studenci z Wrocławia: Wiktoria Pietraszewska, Aleksandra Koss i Rafał Rygiel wywalczyli 265,25 pkt.

Konkurencje zorganizowano na terenie Wydziału Farmaceutycznego, Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM, Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM oraz w salach dydaktycznych i laboratoriach przy ul. Pawińskiego i ul. Litewskiej.
- Zgodnie z zasadami konkursu uniwersytet, którego zespół zwycięży w konkursie, zostaje organizatorem następnej edycji. W 2019 roku laureatami V edycji Ogólnopolskich Symulacji Diagnostycznych, które odbyły się w Krakowie, została drużyna z naszej uczelni. Dlatego tegorocznym gospodarzem był nasz uniwersytet. W przygotowaniu i przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji efektywnie pomagali pracownicy Zakładu Biologii Medycznej WNOZ WUM, Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej WF WUM, Zakładu Medycyny Laboratoryjnej WF WUM, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego WL WUM, Zakładu Chemii Fizycznej WF WUM, Zakładu Farmacji Stosowanej WF WUM, Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WL WUM oraz Pracowni Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WF WUM. - mówi dr n. farm. Sławomir Białek, opiekun STDL WUM.

W organizację wydarzenia zaangażowani byli członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych WUM – Aleksandra Kumorek, Julia Wiśniewska, Aleksandra Kijak, Paulina Kłudkiewicz, Julia Stańczyk, Marcin Śmiarowski oraz dr n. farm. Sławomir Białek. Wydarzenie honorowym patronatem objął Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM - dr hab. Joanna Kolmas. Partnerami VI edycji Ogólnopolskich Symulacji Diagnostycznych byli: Samorząd Studentów Wydziału Farmaceutycznego WUM, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej Oddział Warszawski, Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce, firmy Sysmex oraz HVD Holding Polska. Noclegi dla uczestników zapewniła Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.