Prestiżowe stypendium dla naszej badaczki

Dr Sylwia Michorowska z Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków Wydziału Farmaceutycznego WUM otrzymała stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w kategorii Senior Award 2022-2023.

Dzięki uzyskanemu grantowi nasza badaczka spędzi 10 miesięcy na University of Wisconsin-Madison w USA. Będzie współpracowała z prof. Judith Simcox, kierownikiem pracowni Zaawansowanej Lipidomiki i Metabolomiki, która jest częścią głównej pracowni spektrometrii Mass Centrum Biotechnologii Wydziału Biochemii (Advanced Lipidomics and Metabolomics Facility housed in the Mass Spectrometry Core Facility in the Biotechnology Center).

Celem projektu realizowanego przez dr Michorowską jest identyfikacja lipidowych markerów chorób metabolicznych w populacji afroamerykańskich kobiet, w przypadku których typowe markery takie jak trójglicerydy, LDL, HDL nie są dobrymi markerami predykcyjnymi cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak z powodu różnic etnicznych.

Fulbright Senior Award to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA.