Chirurgia na żywo. Transmisja z klinicznego szpitala okulistycznego WUM

Dwa zabiegi wykonywane przez specjalistów z SP Klinicznego Szpitala Okulistycznego transmitowano na żywo w czasie ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej. Oglądało je kilkuset lekarzy okulistów – uczestników sympozjum. Dzięki transmisji w czasie rzeczywistym mogli zadawać pytania dotyczące procedury. Chirurdzy wyjaśniali wszystkie wątpliwości i udzielali fachowych porad.

Pierwszą operację - fakoemulsyfikację zaćmy z zastosowaniem pierścienia retrakcyjnego tęczówki przeprowadził prof. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki WUM, Dyrektor SP Klinicznego Szpitala Okulistycznego. W zabiegu asystowała dr Karolina Pielak. W trakcie drugiej operacji, przeprowadzonej przez dr hab. Annę Kamińską, pacjentce usunięto zaćmę z jednoczasowym wszczepieniem implantu Ex-Press. W zabiegu asystowała dr Maria Guszkowska.

Całość odbyła się w czasie konferencji „EPE – interdyscyplinarne oblicza współczesnej medycyny w teorii i praktyce lekarza – Okulistyka”. Organizuję ją Polpharma w ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego. Celem Programu jest dostarczanie lekarzom i farmaceutom wiedzy na temat najnowszych osiągnięć medycyny i farmacji. Od samego początku programu jednym z istotnych punktów są operacje na żywo transmitowane z SP Klinicznego Szpitala Okulistycznego.