Mikrogrant WUM-UW na projekt oceniający wpływ probiotyku B.infantis na tworzenie się biofilmów

Autorką projektu jest mgr Kinga Markowska, doktorantka w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej, zaś jego głównym wykonawcą dr Julita Nowakowska z Pracowni Obrazowania Wydziału Biologii UW. Badaczki chcą ocenić wpływ probiotyku B.infantis na tworzenie się biofilmów – złożonych wielokomórkowych struktur bakterii przez chorobotwórcze dla człowieka bakterie bezwzględnie beztlenowe.

Jak wskazuje National Institut of Health (USA) tworzenie się biofilmów odpowiada za aż 80% zakażeń oraz 65% zakażeń wewnątrzszpitalnych. Ich formowanie się wpływa niekorzystnie na przebieg infekcji rokowania chorego, utrudniając diagnostykę i leczenie. Opracowanie procedur i sposobów zwalczania biofilmów stanowi jeden z głównych celów naukowych na świecie. Taką strategią może być zastosowanie probiotyku. B.infantis jest jednym z najlepiej poznanych szczepów probiotycznych, którego właściwości zostały wykazane np. w badaniach in vitro. Wyniki eksperymentów przeprowadzonych w ramach mikrograntu pozwolą na ocenę wpływu B. infantis na hamowanie formowania biofilmów przez Bacteroides spp., Porphyromonas spp., Fusobacterium spp.

Działania zaplanowane w projekcie mają charakter pilotażowy i będą kontynuowane, ponieważ głównym celem badawczym jest wykazanie możliwości klinicznego zastosowania bakterii probiotrycznych w kontrolowaniu zakażeń bakteriami beztlenowymi. Pomogą ocenić także wpływ na hamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych, modulowanie miejscowej odpowiedzi immunologicznej jelit/ jamy ustnej, organiczenie translokacji bakterii i ogólnoustrojowej endotoksemii – specyficznej reakcji organizmu na zakażenie.

Projekt potrwa 9 miesięcy.