Najpotrzebniejsze leki trafiły do ukraińskich szpitali

Dzięki współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Grupy NEUCA oraz Fundacji Humanosh, udało się zorganizować akcję pomocy, w wyniku której do ukraińskich szpitali trafiły niezbędne leki.

Asortyment medyczny i leki dotarły do Iwanofrankiwskiego Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego, Szpitala Św. Panteleimona we Lwowie oraz Kijowskiego Szpitala Klinicznego Ratun. – Skontaktowaliśmy ze sobą darczyńcę, czyli hurtownię leków NEUCA która przekazała darowiznę i obdarowanych – mówi prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Na Ukrainę trafiły leki zgodne z najpilniejszymi potrzebami. – NEUCA przekazała w darowiźnie rzeczowej materiały opatrunkowe, leki przeciwbólowe oraz inne produkty medyczne, które ukraińskie placówki zgłosiły jako najbardziej potrzebne. Wartość darowizny wynosi blisko 500 tys. zł – informuje Sybilla Walczyk, rzecznik prasowy Grupy NEUCA.

Największym wyzwaniem było zorganizowanie dystrybucji w Ukrainie, czyli dotarcie w warunkach wojennych z tymi produktami do szpitali. Kwestię transportu wzięła na siebie Fundacja Humanosh imienia Sławy i Izka Wołosiańskich, która od lat udziela pomocy uchodźcom. W logistyce pomogło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a osobiście wspierał ją prof. Robert Gałązkowski, prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WUM, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Każda tego typu akcja pomocy wymaga pełnego zaangażowania. Trudno opisać wysiłek, jaki podjęliśmy, żeby bezpiecznie i skutecznie dostarczyć leki i produkty medyczne do miejsc docelowych. Udało się to dzięki współpracy zarówno z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, jaki i Grupą NEUCA i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W organizacji transportu pomogły nam też osoby z Ukrainy. Wszystkim bardzo dziękujemy – mówi Katarzyna Skopiec z Fundacji Humanosh.