WUM w międzynarodowej grupie szybkiego reagowania na zagrożenia o charakterze pandemicznym

Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz z Narodowym Instytutem Onkologii - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk rozpoczęły uczestnictwo w realizacji nowego konsorcyjnego projektu "INTEGRATED SERVICES FOR INFECTIOUS DISEASES OUTBREAK RESEARCH" (ISIDORe). W ISIDORe, finansowany w ramach programu europejskiego Horizon Europe Framework Programme, zaangażowane są najbardziej prestiżowe jednostki naukowe z 32 krajów.

Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej infrastruktury badawczej służącej do szybkiego opracowywania czynników skierowanych przeciwko nowym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 oraz innym patogenom o potencjale pandemicznym. Koordynatorem działań w ramach projektu ISIDORe na naszej uczelni jest dr hab. n. med. Radosław Zagożdżon, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej WUM. Prace naszych naukowców związane będą z oceną skuteczności przeciwirusowej nowych nanoprzeciwciał opracowanych we współpracy z NIO-PIB i IBB PAN.

Na badania Komisja Europejska przyznała 21 milionów euro. Kwota ta może zostać powiększona w zależności od potrzeb i pojawiających się zagrożeń. Okres realizacji projektu wynosi 3 lata.