Pomoc dla Ukrainy

Na uczelni odbyło się spotkanie z naszymi ukraińskimi studentami. Rozmawiano o ich aktualnej sytuacji i najpilniejszych potrzebach. WUM zaangażował się również w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich organizuje u nas zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.

Na naszej uczelni mamy 51 studentów z Ukrainy. Wszyscy otrzymali zaproszenie na spotkanie w rektoracie. Służyło ono przede wszystkim temu, by studenci zyskali pewność, że w tych dramatycznych chwilach nie są sami. Uczelnia oferuje im konkretną pomoc zgodną z ich aktualnymi potrzebami. Jeśli wkrótce okaże się, że brakuje im pieniędzy na opłacenie kolejnego semestru studiów, akademika, czy po prostu nie mają środków do życia, będą mogli liczyć na wsparcie. Oczywiście możliwe są także inne formy pomocy, jak choćby opieka psychologiczna. Studentów zapewniono, że każda sprawa, z którą się zwrócą jest dla nas ważna.

Warszawski Uniwersytet Medyczny angażuje się również w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Działamy razem z Fundacją Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, która ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu uchodźcom i w tej chwili na bieżąco monitoruje sytuację na granicy z Ukrainą.

Humanosh organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.

Zbieramy:

• materiały opatrunkowe
  • żywność o długim terminie ważności, jak makaron, ryż, konserwy
  • środki higieny dla kobiet, podpaski
  • pampersy w różnych rozmiarach
  • jedzenie dla małych dzieci (słoiczki) mleko modyfikowane
  • śpiwory
  • koce
  • pościel
  • bielizna termiczna
  • ręczniki papierowe
  • wilgotne chusteczki dla dzieci
  • świece
  • baterie  i zapalniczki
  • apteczki
  • termosy
  • latarki

Te rzeczy można przynosić do Centrum Dydaktycznego i CSR (od poniedziałku 8.00-18.00). Będą sukcesywnie przekazywane do Fundacji.

Ważne! Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka.

Ponadto prosimy naszą społeczność akademicką o wszelkie oferty pomocy dla rodzin ukraińskich. Największym problemem jest brak miejsc, w których uchodźcy mogliby zamieszkać. Jeśli ktoś może zaprosić rodzinę ukraińską do siebie albo dysponuje wolnym lokalem prosimy o pilny kontakt pomocdlaukrainy@wum.edu.pl. Można tu także zgłaszać inne formy pomocy dla uchodźców. Poszukiwani są np. wolontariusze znający język ukraiński do pełnienia roli tłumaczy.

Akcję można wesprzeć wpłacając pieniądze link

28 lutego 2022 r. Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjął uchwałę w sprawie wyrażenia poparcia dla Ukrainy.