Projekt HERO - umowa podpisana

Prof. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej oraz prof. Jakub Gołąb z Zakładu Immunologii znaleźli się w Zespole Badawczym, który będzie realizować projekt: „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii HERO". Właśnie została podpisana umowa o finansowaniu. Na badania przeznaczono 70 mln zł.

Projekt zwyciężył w pierwszym konkursie programu Wirtualny Instytut Badawczy. Zyskał uznanie międzynarodowej grupy ekspertów ze względu na ogromny potencjał naukowy i komercjalizacyjny. Bardzo wysoko oceniony został również personel kluczowy projektu. Jego członkowie mają w swoim dorobku liczne osiągnięcia związane z działalnością naukową oraz jej komercjalizacją. Do badań przystępują naukowcy z największych ośrodków w Polsce, w tym również z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W skład zespołu weszli prof. Andrzej Dziembowski (lider projektu), prof. Marta Miączyńska oraz prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW, prof. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej WUM, prof. Jakub Gołąb z Zakładu Immunologii WUM oraz prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Badacze chcą stworzyć nowe technologie zwiększające stabilność i potencjał translacyjny kwasu rybonukleinowego (mRNA) wykorzystywanego w immunoterapii nowotworów. Naukowcy z naszej uczelni będą oceniać skuteczność zmodyfikowanych mRNA w przedklinicznych modelach chorób nowotworowych.

– Jest to dla nas strategiczny projekt, który umożliwi skoncentrowanie pracy naukowej Laboratorium Medycyny Doświadczalnej i Zakładu Immunologii naszej Uczelni na jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów medycyny – podkreśla prof. Gołąb.

Dofinansowanie trafiło do naukowców w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB). Instytut ten stanowi nowatorską w skali kraju formułę prowadzenia badań, które mają wysoki potencjał zastosowań społeczno-gospodarczych. Środki na WIB pochodzą z Funduszu Polskiej Nauki.