Rocznica założenia IV Kliniki Chorób Wewnętrznych przez prof. Askanasa

Tradycja spotkań na Powązkach trwa od śmierci prof. Zdzisława Askanasa założyciela i pierwszego kierownika IV Kliniki Chorób Wewnętrznych, obecnie I Katedry i Kliniki Kardiologii. Co roku 17 stycznia pracownicy Kliniki wraz z zaproszonymi gośćmi składają kwiaty na grobie profesora. W tym roku, mimo burzy śnieżnej również wybrali się na Powązki i na cmentarz w Pyrach. Złożyli kwiaty na grobach profesora Askanasa oraz jego uczniów - prof. Leszka Ceremużyńskiego, prof. Tadeusza Kraski i prof. Jerzego Kucha.

17 stycznia 1953 roku prof. Zdzisław Askanas założył IV Klinikę Chorób Wewnętrznych. Dlatego to właśnie tego dnia odbywa się spotkanie przy jego grobie. W ten sposób pracownicy WUM kultywują pamięć o profesorze i obchodzą rocznicę założenia kliniki. W tym roku w wydarzeniu brali udział: dr med. Katarzyna Tymińska-Sędek - bezpośrednia uczennica prof. Zdzisława Askanasa, prof. Krystyna Cedro-Ceremużyńska – wdowa po prof. Leszku Ceremużyńskim oraz prof. Grzegorz Opolski - kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii w latach 1998-2021, prof. Marcin Grabowski - kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii, prof. Marek Kuch – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych, prof. Wojciech Braksator - kierownik Zakładu Kardiologii Sportowej i Nieinwazyjnej Diagnostyki Kardiologicznej, prof. Michał Ciurzyński - zastępca kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej, prof. Bronisław Bednarz - przedstawiciel Kliniki Kardiologii CMKP, doc. Renata Główczyńska - kierownik Zakładu Diagnostyki i Ambulatoryjnej Opieki Kardiologicznej, doc. Agnieszka Kołodzińska, dr med. Michał Kowara, dr Szymon Jonik, dr Cezary Maciejewski, a także przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Klinice: Maciej Mazurek i Mateusz Wawrzeńczyk.