WUM zaszczepiony w ponad 94 proc.

Aż 8605 studentów naszej uczelni jest w pełni zaszczepionych, co stanowi 94,2 proc. – podaje Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Nasz wynik był jednym z lepszych w grupie krajowych uniwersytetów. Próg 90 proc. przekroczyli również pracownicy dydaktyczni WUM. Dwie dawki szczepionki przyjęło 2086 z nich, czyli 94,6 proc.

Zestawienie zostało przygotowane na postawie systemu POL-on, bazy szczepień Ministerstwa Zdrowia oraz systemu PESEL. Do celów statystycznych przetwarzano tylko dane liczbowe, a nie osobowe.

- Ogromnie się cieszę, że studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ponad 94 proc. są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Satysfakcja moja jest tym większa, że w początkowej fazie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 studenci byli krytykowani w niektórych mediach, że nie chcą się szczepić. Nie rozumiano argumentów, że trudny proces szczepień powszechnych dopiero się rozpoczął i wymaga czasu oraz żmudnej systematycznej pracy. Dzisiaj, gdy nasz kraj ledwie przekroczył 50-procentowy próg wyszczepialności populacji, WUM dąży do osiągnięcia 100 proc. To jest nasz cel – wyszczepić jak najwięcej osób i do tego konsekwentnie i metodycznie zmierzamy – skomentował wyniki prof. Marek Kuch, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.

Jeśli chodzi o szczepienia studentów spośród uczelni najlepiej wypadły uniwersytety medyczne, w tym Gdański Uniwersytet Medyczny (95,5%) oraz Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (95,3%). Wysoką wyszczepialnością może również pochwalić się Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie (95,4%).
- Widać, że wysoki procent zaszczepionych studentów nie jest tylko cechą WUM, ale większości uczelni medycznych. Próg 90-procentowej wyszczepialności przekroczyły uniwersytety w: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach, a blisko tego punktu jest Lublin. Mam więc nadzieję, że fakt wysokiej wyszczepialności studentów medycyny przeciwko COVID-19 będzie publicznie zauważony. A Warszawski Uniwersytet Medyczny szczepi się dalej. – podsumowuje prorektor.