Medycy, studenci i obowiązkowe szczepienia

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia do 1 marca 2022 r. szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 mają obowiązek poddać się czynni zawodowo medycy oraz osoby zatrudnione na stanowiskach innych niż medyczne, ale pracujące w podmiotach medycznych. Obowiązek ten dotyczy także farmaceutów i pozostałych pracowników aptek czy punktów aptecznych. Zaszczepić muszą się również studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego.

Obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 obejmuje ponadto osoby, którym do 1 marca 2022 r. upływa termin ponad 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Osoby niezaszczepione powinny przyjąć szczepienia w schemacie podstawowym (tj. dwie dawki szczepienia dwudawkowego lub jedną dawkę szczepienia jednodawkowego) i otrzymać Unijny Certyfikat Covid (UCC).

Komunikat dla pracowników i studentów WUM dotyczący obowiązkowych szczepień wydał prof. Marek Kuch, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, a jego pełna treść jest dostępna w wewnętrznych komunikatorach uczelni.