Laury Medyczne im. dra Wacława Mayzla wręczone

Polska Akademia Nauk przyznała Laury Medyczne im. Doktora Wacława Mayzla. Honorowe wyróżnienie V Wydziału Nauk Medycznych PAN dla studentów pracujących naukowo za wysoko ocenioną opublikowaną pracę, która została wykonana przed uzyskaniem dyplomu ukończenia uczelni, trafiło do Anny Heleny Mazurek oraz Piotra Krawczyka – reprezentantów Wydziału Farmaceutycznego oraz Wydziału Lekarskiego WUM.

Anna Helena Mazurek z Wydziału Farmaceutycznego została doceniona za cykl czterech prac poświęconych badaniu zjawiska polimorfizmu substancji leczniczych za pomocą symulacji komputerowych, tzw. modelowania molekularnego. Przemiany polimorficzne następują pod wpływem warunków zewnętrznych, takich jak ciśnienie, temperatura, czy rodzaj rozpuszczalników stosowanych w procesie produkcji tabletki. Różne formy polimorficzne tej samej substancji chemicznej charakteryzują różne właściwości fizyko-chemiczne np. rozpuszczalność. Ma to wpływ na uwalnianie substancji czynnej ze stałej postaci leku, np. tabletki, a w konsekwencji na efekty farmakologiczne leczenia: jak i czy będzie działać, czy będą skutki niepożądane itp. Wykorzystanie modelowania molekularnego umożliwia szybsze i tańsze w stosunku do badań eksperymentalnych przewidywanie warunków przejść polimorficznych i wybranie najbardziej prawdopodobnych parametrów fizyko-chemicznych spośród setek możliwości. Wyniki takich symulacji są potwierdzane badaniami eksperymentalnymi.
Prace zostały opublikowane w czasopismach posiadających zarówno Impact factor jak i punktację MEiN, sumarycznie jest to: Impact factor: 22.976, pkt. MEiN: 480 pkt.

Piotr Krawczyk – tegoroczny absolwent Wydziału Lekarskiego otrzymał laur za pracę “Long-Term Effects of Pedicle Clamping during Major Hepatectomy for Colorectal Liver Metastases”. Praca przedstawia wpływ zastosowania Manewru Pringle'a na długoterminowe wyniki przeżycia pacjentów poddanych dużym, onkologicznie radykalnym resekcjom wątroby z powodu przerzutów z jelita grubego. Badanie obejmowało 179 chorych z przerzutami do wątroby z jelita grubego z dwóch ośrodków wątrobowych z Leeds i Warszawy. Praca została opublikowana w periodyku „Journal of Clinical Medicine”.