Nagroda specjalna Rektora WUM za pracę dotyczącą wpływu dymu tytoniowego na odpowiedź immunologiczną płuc

„Złota Kukułka” – nagroda specjalna Rektora WUM przyznawana za prace najczęściej cytowane w piśmiennictwie światowym trafiła do lek. Agnieszki Strzelak z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego UCK WUM. Według bazy Web of Science wyróżniona rozprawa pt.: „Tobacco Smoke Induces and Alters Immune Responses in the Lung Triggering Inflammation, Allergy, Asthma and Other Lung Diseases: A Mechanistic Review“ była cytowana 108 razy. Współautorami pracy są: Aleksandra Ratajczak, Aleksander Adamiec oraz dr hab. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego UCK WUM.

Praca podsumowuje stan wiedzy na temat negatywnego wpływu ekspozycji na dym tytoniowy na funkcjonowanie komórek układu immunologicznego w płucach. Autorzy skupili się w niej na szczegółowym przedstawieniu molekularnych mechanizmów niekorzystnych zmian w lokalnej odpowiedzi immunologicznej, prowadzących do nasilenia zapalenia, indukujących uszkodzenie tkanek, sprzyjających infekcjom i mogącym promować rozwój reakcji alergicznych. Została opublikowana w 2018 roku w periodyku “Internationl Journal of Environmental Research and Public Health” (15(5): 1-35).

Statuetkę oraz dyplomy autorzy odebrali z rąk rektora – prof. Zbigniewa Gacionga w trakcie posiedzenia Senatu WUM.

Nagroda „Złota Kukułka” jest przyznawana autorowi pracy doświadczalnej lub klinicznej opublikowanej w ciągu pięciu ostatnich lat kalendarzowych i przyjętej ze szczególnym zainteresowaniem przez międzynarodowe środowisko naukowe, tzn. najczęściej cytowanej w piśmiennictwie światowym spośród wszystkich prac wykonanych w tym czasie przez pracowników naszej uczelni i zgłoszonych do konkursu. Minimalna liczba cytowań pracy w okresie pięcioletnim upoważniająca do kandydowania do nagrody wynosi pięćdziesiąt. Liczba cytowań nie obejmuje autocytowań. Prototyp statuetki został wykonany przez artystę rzeźbiarza Jarosława Madeja. Ze względu na rodzaj użytego brązu statuetka ma złocisty wygląd, co odzwierciedla nazwa - „Złota Kukułka”.