Jak wykorzystać technologię, aby zadbać o doświadczenia pacjenta? Studenci WUM i UW wspólnie pracowali nad rozwiązaniami w obszarze Digital Health

Zakończył się turniej kreatywny InnoHub, organizowany przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z naszą uczelnią. W ciągu dwóch dni blisko 30 studentów z UW i WUM opracowywało cyfrowe projekty rozwiązań z obszaru Digital Health, które mogą zmienić charakter i jakość opieki medycznej.

Pod opieką facylitatorów oraz ekspertów m.in.: z branży medycznej, psychologii, IT uczestnicy turnieju, podzieleni na pięć kilkuosobowych interdyscyplinarnych zespołów, tworzyli autorskie rozwiązania z uwzględnieniem i zrozumieniem problemów i potrzeb pacjentów. Młodzi innowatorzy mieli za zadanie sprawić, aby pacjent lepiej rozumiał sposób, w jaki jest leczony i czuł się komfortowo podczas tego procesu. Praca zawierała również etap prototypowania i testowania rozwiązań.

Punktem kulminacyjnym turnieju były 5-minutowe prezentacje projektów. Jury, po burzliwych obradach, wyłoniło z nich zwycięskie rozwiązania.
Miejsce pierwsze zajął zespół Akcja Innowacja w składzie: Mateusz Maternia, Aleksandra Zagajewska, Joanna Dyrwal i Julita Dreslerska za projekt aplikacji AlzCare.
Aplikacja jest przeznaczona dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Ma ułatwiać organizację dnia m.in. poprzez przypominanie o kolejnych dawkach leków czy zbliżających się wizytach u lekarza. W przyszłości autorzy zaplanowali również stworzenie opaski GPS oraz narzędzia, za pomocą którego opiekunowie będą mogli wymieniać się doświadczeniami.
Miejsce drugie jury przyznało zespołowi MachineMeds w składzie: Mateusz Piętak, Mateusz Błajda, Magdalena Gałach, Karolina Szałata za projekt Med Ankieta.
Med Ankieta to narzędzie, dzięki któremu część wywiadu medycznego będzie przeprowadzana już przed wizytą u lekarza. Jednym z celów projektu jest zmniejszenie u pacjentów stresu związanego z wywiadem lekarskim.
Jury przyznało także wyróżnienie dla zespołu e-Zdrówko w składzie: Anna Golińska, Mikołaj Pipka, Krzysztof Jankowski, Joanna Rudna, Maciej Bulka za projekt o tej samej nazwie.
Platforma e-Zdrówko ma ułatwić pacjentowi udostępnianie badań oraz przebiegu choroby lekarzowi.
Zwycięskie zespoły odbędą w ramach nagrody kurs ze zwinnego zarządzania projektami.

Podczas turnieju swoją perspektywą rozumienia obszaru #DigitalHealth dzielili się eksperci: dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics, dr hab. Jan Poleszczuk, Pracownia Modelowania Matematycznego Procesów Fizjologicznych w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Agnieszka Kościuszko-Wyrwał, Roche Global IT Solution Centre oraz Alicja Sekret, pomysłodawczyni aplikacji Pacjenci Pacjentom. Uczestników powitali prof. Zygmunt Lalak, Prorektor UW ds. badań i kierownik programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza oraz prof. Paweł Włodarski, Prorektor WUM ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju.

Turniej kreatywny InnoHub został zrealizowany w ramach Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.