Nauczamy medycyny już 212 lat! Dziś WUM obchodzi swój jubileusz

Dziś, 15 listopada, mija 212 lat od kiedy w Warszawie rozpoczęto nauczanie medycyny na poziomie uniwersyteckim. Wydział Akademicko-Lekarski został utworzony w 1809 roku i ten właśnie rok do dziś widnieje w naszym godle. Dziekanem Wydziału został Hiacynt Dziarkowski, prezesem zaś Stanisław Staszic. W pierwszym roku istnienia na wydziale było 44 studentów medycyny oraz 14 farmacji.

Pierwsze dyplomy wydano 18 absolwentom w 1813 roku, w tym 6 doktorom medycyny, 4 chirurgom I rzędu, 1 chirurgowi II rzędu, 5 aptekarzom i 2 farmaceutom. 7 czerwca 1810 odbyła się uroczysta inauguracja Wydziału Akademicko-Lekarskiego. Pierwsze kliniki dla studentów Wydziału powstały w 1811 roku w Szpitalu św. Rocha. Wydział korzystał także z sal w Szpitalu św. Łazarza.
W 1815 roku proklamowano Królestwo Polskie. 19 listopada 1816 roku car Aleksander I wydał zgodę na założenie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, składającego się z 5 wydziałów, między innymi Wydziału Nauk Lekarskich jako odrębnego fakultetu. Po upadku Powstania Listopadowego w 1831 roku, Uniwersytet został zlikwidowany, podobnie jak wszystkie wyższe uczelnie Królestwa Polskiego. W roku 1857 powołano do życia Cesarsko-Królewską Akademię Medyko-Chirurgiczną. W1862 roku nastąpiły kolejne zmiany, Akademia Medyko-Chirurgiczna weszła w skład nowo utworzonej Szkoły Głównej Warszawskiej jako jej Wydział Lekarski. W 1869 roku, na mocy ukazu cara Szkoła Głowna została zamknięta. Na jej miejsce powołano do życia Cesarski Uniwersytet Warszawski z wykładowym językiem rosyjskim. Odrodzenie kształcenia nastąpiło w 1915 roku, kiedy to reaktywował się Uniwersytet Warszawski. Rektorem wskrzeszonego Uniwersytetu Warszawskiego został pediatra i neurolog - Józef Polikarp Brudziński. W 1916 r. Oddział Przygotowawczo-Lekarski Uniwersytetu przekształcono w samodzielny Wydział Lekarski.
W niepodległej Polsce odrodzony Uniwersytet powołał w swej strukturze osobną jednostkę kształcącą farmaceutów - od 1926 roku działającą jako Wydział Farmaceutyczny. W latach II wojny światowej w ramach tajnego nauczania medycyny działała Szkoła Docenta Jana Zaorskiego. W 1949 r. utworzono w Warszawie samodzielną Uczelnię o nazwie Akademia Lekarska, której nazwę w 1950 roku zmieniono na Akademia Medyczna i pod taką nazwą istniała przez 58 lat. Od marca 2008 r. na mocy ustawy z dn. 23.01.08 r. Uczelnia wróciła do historycznych korzeni stając się Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Historia WUM dostępna jest na stronie

Władze WUM co roku składają kwiaty pod kamiennym obeliskiem upamiętniającym jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Pomnik znajduje się na terenie Kampusu Banacha. Wmurowano pod nim przesłanie z deklaracją społeczności akademickiej WUM o wychowywaniu i nauczaniu młodzieży akademickiej oraz niesieniu pomocy wszystkim chorym i potrzebującym, a także jubileuszową dewizę społeczności naszej uczelni o służbie „Ludziom i Ojczyźnie”.

W dniu dzisiejszym kwiaty złożyli: Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong, Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych – prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii – prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Paweł Włodarski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu – prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Medycznego – dr hab. Dariusz Białoszewski, prof. WUM, Prodziekan ds. Programów i Jakości Kształcenia Wydziału Lekarskiego – prof. Aneta Nitsch-Osuch, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego – prof. Maciej Słodkowski, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – prof. Agnieszka Mielczarek, Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego – dr hab. Agnieszka Bazylko, Kwestor – Jolanta Ilków oraz Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji – Wojciech Starczyński i Zastępca Kanclerza ds. Eksploatacji - Mariusz Antoniak.