Szpital ks. Anny Mazowieckiej nagrodzony za „oko na malucha”

Mali pacjenci Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej oraz ich opiekunowie jako pierwsi w Polsce mogą korzystać ze specjalnej nieodpłatnej aplikacji umożliwiającej streaming podglądu noworodka. Inicjatywa „#oko na malucha” została doceniona przez Fundację K.I.D.S. (Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali), która przyznała szpitalowi przy ul. Karowej nagrodę w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” w kategorii digitalizacja.

Rodzice noworodków, które musiały zostać w szpitalu z powodu przedwczesnego porodu lub choroby, mogą oglądać swoje pociechy przez kamery zainstalowane na 44 stanowiskach. Obraz przesyłany jest w czasie zbliżonym do rzeczywistego, w jakości Full HD.

Projekt jest odpowiedzią na kłopoty wynikające z pandemicznych obostrzeń. Gdy wstrzymano odwiedziny w szpitalach, rodzice znaleźli się w trudnej sytuacji. W nowych warunkach dotychczas stosowane procedury nie sprawdziły się. Było to inspiracją do stworzenia innych rozwiązań i standardów postępowania. Dzięki „#okonamalucha” udało się zminimalizować ryzyko transmisji zakażenia SARS-COV-2, jednocześnie nie zapominając o potrzebach małych pacjentów i ich rodziców. Możliwość obserwacji dziecka daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, pomaga im radzić sobie z stresem i poczuciem bezsilności, które wywołuje rozłąka. Zdaniem dr. Dariusza Madajczyka z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka odbiór aplikacji jest bardzo pozytywny i wszyscy rodzice bardzo chwalą pomysł.

 

Fot. z Gali: Mariusz Majewski / artnuve.pl