Przełom w diagnostyce choroby wieńcowej

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM rozpoczęli program tzw. diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego. Pozwala ona wykryć zmiany w najdrobniejszych tętnicach serca i określić, czy przyczyną dolegliwości dławicowych jest choroba mikrokrążenia. To kluczowy moment w procesie diagnostycznym.

W diagnostyce choroby wieńcowej standardem jest badanie koronarograficzne oceniające stan nasierdziowych tętnic wieńcowych.

Okazuje się jednak, że tętnice wieńcowe stanowią zaledwie fragment układu krążenia mięśnia sercowego, a pozostałe 90 proc. tworzone jest przez mikrokrążenie. Poszerzenie diagnostyki o ocenę mikrokrążenia jest wskazane u pacjentów z dolegliwościami stenokardialnymi, u których nie stwierdza się zmian w tętnicach wieńcowych (tzw. zespół INOCA i MINOCA) - mówi dr hab. Łukasz Kołtowski.

Ocena, którą przeprowadzają specjaliści pozwala, poza rozpoznaniem, określić patogenezę choroby, a to daje podstawę do włączenia odpowiedniego leczenia. Wyniki badań z randomizacją wskazują, że zastosowanie właściwej farmakoterapii pozwala na poprawę stanu zdrowia i redukcję odczuwalnych przez chorego objawów.

Pierwszy zabieg diagnostyki mikrokrążenia wykonał 23 sierpnia br. zespół w składzie: dr hab. Łukasz Kołtowski, dr hab. Mariusz Tomaniak, mgr Iwona Wyszomirska, mgr Ewa Brauła oraz Tomasz Badylak. Wykorzystano w nim nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na precyzyjną ocenę zmian w tętnicach serca.

Program diagnostyki mikrokrążenia jest realizowany w ramach Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.