Prof. Marek Krawczyk Doctorem Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

22 czerwca br. prof. Marek Krawczyk otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Były Rektor naszej uczelni w latach 2008–2016 dołączył tym samym do szacownego grona wybitnych postaci ze świata nauki, sztuki i polityki docenionych przez najstarszą polską uczelnię. Uroczystości, która odbyła się w Auli Collegium Novum, przewodniczył Rektor UJ – prof. Jacek Popiel.

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego nadał najwyższą godność honorową prof. Markowi Krawczykowi za:

• "stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w Europie ośrodka transplantacyjnego wątroby,
  • pionierskie zabiegi w chirurgii wątroby i transplantologii tego narządu,
  • wybitne osiągnięcia naukowe, doświadczenie, wiedzę oraz zdolności organizacyjne, które czynią Pana prof. dr hab. n. med. Marka Krawczyka rozpoznawalnym w Polsce i na świecie ambasadorem polskiej chirurgii i transplantologii,
  • stworzenie chirurgom z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum możliwości szkolenia i współpracy naukowej w zakresie chirurgii i przeszczepiania wątroby.”

Recenzentami wniosku byli prof. Maria Siemionow z University of Illinois oraz prof. Marian Zembala ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Laudację wygłosił prof. Piotr Richter z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyróżniony, zwracając się do zebranych, podkreślił wagę i znaczenie otrzymanego tytułu, przeanalizował swoje zawodowe wybory i dokonania. Na ręce Rektora prof. Jacka Popiela złożył solenną obietnicę, że ”stając się członkiem społeczności akademickiej krakowskiej uczelni będzie zawsze czynił dobro na jej rzecz i działał z myślą, że ta i inne uczelnie są przybytkami czystej nauki dążącymi do osiągnięcia prawdy. Będzie starał się być wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń badaczy i studentów”.

Prof. Markowi Krawczykowi towarzyszyła rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Zaproszenie na uroczystość przyjęło m.in. wielu znamienitych przedstawicieli świata akademickiego. Warszawski Uniwersytet Medyczny reprezentowali JM Rektor – prof. Zbigniew Gaciong,  Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Paweł Włodarski, byli Prorektorzy WUM: prof. Renata Górska, prof. Marek Kulus i prof. Sławomir Nazarewski. Obecni byli także prof. Michał Grąt – Dyrektor Szkoły Doktorskiej, prof. Ireneusz Nawrot, prof. Rafał Paluszkiewicz, prof. Zbigniew Gałązka oraz byli pracownicy Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby oraz byli pracownicy Dziekanatu IWL.