Na WUM rozpoczęły się Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego

19 kwietnia 2021 roku ruszyły Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego – siedmiodniowy cykl spotkań, dyskusji, wykładów i warsztatów poświęconych dobrostanowi psychicznemu. Organizatorem wydarzenia są: anglojęzyczne Psychologiczne Studenckie Koło Naukowe PSYCHE, Uniwersytecka Poradnia Psychologiczna WUM oraz Zakład Psychologii i Komunikacji Medycznej WUM.

Tegoroczna, druga edycja z powodu pandemii została w całości przeniesiona do internetu. Wydarzenie zainaugurowało spotkanie pt. „Opening – The Opposite of Loneliness”.
Uczestnicy wysłuchali specjalnego przesłania rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga skierowanego do organizatorów i studentów. Rektor zauważył, że pandemia koronawirusa ujawniła potrzebę specjalistycznego wsparcia psychologicznego dla młodych ludzi. Dlatego tak cenną inicjatywą jest organizacja konferencji podejmującej zagadnienie dobrostanu psychicznego. Nie mniej ważny jest udział studentów WUM w komitecie organizacyjnym, ponieważ świadczy to o tym, że myślą o swoich kolegach i koleżankach borykających się z problemami natury psychicznej. „Dobrostan psychiczny nie oznacza jedynie braku choroby, ale to również czerpanie radości i zadowolenia z życia, poczucie sensu. Czy wiemy, jak go budować i, co najważniejsze, troszczyć się o niego? Przecież zdobyty raz nie musi nam towarzyszyć przez całe życie” – powiedział rektor prof. Zbigniew Gaciong.
Spotkanie poprowadziła Maggie Lorkowska, przewodnicząca Psychologicznego Studenckiego Koła Naukowego PSYCHE oraz koordynatorka Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego. Wraz z dr Magdaleną Łazarewicz, koordynatorką Uniwersyteckiej Poradni Psychologiczna WUM, wprowadzono uczestników spotkania w tematykę tegorocznej edycji Dni, a także dyskutowano nad definicją „przeciwieństwa samotności”. Następnie studentki Olivia Gudziewski i Sonali Sharma zaprezentowały program Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego.
Do niedzieli przygotowano niemal 20 wydarzeń przybliżających zagadnienie zdrowia psychicznego wśród studentów i problemów ujawniających się w czasie obecnej pandemii koronawirusa. Organizatorzy duży nacisk położyli także na sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji oraz wskazanie, w jaki sposób sami możemy pomóc koleżance/koledze pokonać problemy i zachować dobrostan psychiczny.

Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego potrwają do 25 kwietnia. Szczegółowe informacje znajdują się na profilu wydarzenia na facebooku: MUW Mental Health Awerness Days 2021.