Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM najlepszym polskim szpitalem według rankingu World’s Best Hospitals 2021

W zestawieniu przygotowanym przez magazyn Newsweek i firmę Statista znalazło się 2000 instytucji medycznych z 25 krajów wybranych głównie na podstawie standardu życia/średniej długości życia, wielkości populacji, liczby szpitali i dostępności danych.

Wśród wszystkich rankingowanych szpitali, UCK WUM uplasowało się między 100 a 200 miejscem: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021

Pośród krajowych placówek medycznych, warszawskie UCK wyprzedziło m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

„Udzielamy świadczeń na najwyższym poziomie i zatrudniamy najlepszych lekarzy oraz personel medyczny. Pierwsze miejsce w rankingu to wynik pracy i poświecenia wszystkich pracowników”- komentuje sukces  - Dyrektor UCK WUM Anna Łukasik.

Wśród najlepszych szpitali w Polsce znalazła się także druga placówka Uczelni - Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, który zajął 14 miejsce na liście rankingowej.

Zestawienie polskich szpitali wyróżnionych w rankingu: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021/poland

Oceniane placówki znajdują się w: Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Korei Południowej, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Kanadzie, Indiach, Australii, Meksyku, Holandii, Polsce, Austrii, Tajlandii, Szwajcarii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Norwegii, Danii, Izraelu i Singapurze. Uwzględnione szpitale wyróżniają się m.in.: kadrą wybitnych lekarzy, najwyższej klasy opieką pielęgniarską i stosowaniem najnowocześniejszej technologii medycznej.

Listy rankingowe opierają się na danych z trzech źródeł:
- rekomendacji ekspertów medycznych (lekarzy, dyrektorów szpitali, pracowników służby zdrowia)
- wynikach ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów
- medycznych wskaźnikach KPI dotyczących szpitali.

Liczba szpitali wyróżnionych w poszczególnych krajach różni się w zależności od liczby szpitali i dostępności danych w poszczególnych krajach zatem wyniki są porównywalne tylko pomiędzy szpitalami w tym samym kraju. W każdym kraju badano różne źródła doświadczeń pacjentów i medyczne, kluczowe wskaźniki efektywności: bezpieczeństwo pacjenta, środki higieny i jakość leczenia.

Fot: Newsweek