Zakład Ratownictwa Medycznego pierwszym w Polsce uniwersyteckim ośrodkiem szkoleniowym z certyfikatem z zakresu PHTLS

Po przeprowadzeniu w dniach 20-21 lutego br. kursu instruktorskiego w zakresie PHTL (Prehospital Trauma Life Support), Zakład Ratownictwa Medycznego WNoZ otrzymał  jako pierwszy uniwersytecki ośrodek w Polsce certyfikat National Association of Emergency Medical Technician (NAEMT). Kurs podstawowy, podczas którego przeszkolono kadrę naukowo-dydaktyczną Zakładu Ratownictwa WNOZ odbył się w dniach 14-15 listopada 2020.

W ramach ocenianego kursu instruktorskiego nasi specjaliści pod okiem certyfikowanych instruktorów reprezentujących NAEMT przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne dla pracowników Zespołów Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, jak również przedstawicieli służb porządku publicznego i wojska, posiadających wykształcenie medyczne.
Część teoretyczna obejmowała zagadnienia związane z badaniem wstępnym, układem oddechowym i wentylacją, układem krążenia, badaniem wtórnym, urazami czaszkowo-mózgowymi, urazami kręgosłupa i sytuacjami szczególnymi związanymi z dziećmi, osobami starszymi i kobietami w ciąży. Zajęcia praktyczne dotyczyły przeprowadzenia badania wstępnego, wentylacji maską z workiem samorozprężalnym oraz wykorzystania metod nadgłośniowych, intubacji dotchawiczej i konikopunkcji, a także badania wtórnego, użycia stazy taktycznej, wound packingu, odbarczania odmy prężnej, użycia junctional tourniquet oraz metody ewakuacji pacjenta.

To już druga certyfikacja Zakładu Ratownictwa Medycznego, jako ośrodka szkoleniowego - rok temu uzyskano certyfikację NAEMT z TCCC (Tactical Combat Casualty Care).
Przeprowadzane szkolenia odbyły się w ramach projektu „WUM for WUM”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni na Rzecz Rozwoju Regionalnego”.