Pionierski zabieg neuromodulacji krzyżowej

Data dodania: 23.02.2021
19 lutego w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce wszczepiono w znieczuleniu miejscowym elektrody do stymulacji krzyżowej u trzech pacjentów.

Zabieg neuromodulacji krzyżowej jest stosowany w urologii do leczenia pęcherza nadreaktywnego i innych czynnościowych zaburzeń mikcji opornych na klasyczną terapię. Polega on na implantacji elektrody do otworu krzyżowego. Prawidłowe położenie elektrody jest ustalane w oparciu o odruchy pacjenta podczas stymulacji testowej. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym dodatkowo umożliwia rozmowę z pacjentem, który informuje o swoich odczuciach. Dzięki temu można jeszcze dokładniej dobrać lokalizacje elektrody.
Po kilku tygodniach, w drugim etapie zabiegu, implantowany jest stały neuromodulator. Od ubiegłego roku zabiegi neuromodulacji są refundowane.
Zabieg przeprowadził zespół w składzie: prof. Piotr Radziszewski, dr n. med. Tomasz Piecha, pielęgniarka Paulina Waszczuk, pielęgniarka Dorota Frankiewicz, pielęgniarka Elżbieta Styś i pielęgniarka koordynująca Danuta Ziemba.

 

Zdjęcia: Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM

Printer Friendly, PDF & Email