Dom Medyków ma już 85 lat

Data dodania: 22.02.2021
22 lutego mija 85 lat od oficjalnego otwarcia Domu Medyków, siedziby legendarnego Klubu Medyka,  którego działalność na trwale zapisała się w polskiej kulturze.

Budynek, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 22 lutego 1936 r. to owoc inicjatywy ówczesnych studentów, którzy zaangażowali się w jego powstanie, sprzedając cegiełki, szukając darczyńców, organizując teatr objazdowy i pracując fizycznie przy budowie.
Modernistyczny budynek przy ul. Oczki 7, projektu Stanisława Odyńca-Dobrowolskiego, był przez lata siedzibą jednego z najbardziej znanych polskich  klubów studenckich, który w latach swojej świetności przyciągał największych wykonawców.
Swoje artystyczne losy związali z „Medykiem” m.in. Krzysztof Komeda, Ewa Demarczyk, Jacek Kleyff, Zbigniew Hołdys czy Kuba Sienkiewicz. W Klubie występowali także artyści zagraniczni, w 1964 gościem była Marlena Dietrich.
Medyk był także „świadkiem” ważnych wydarzeń polityczno-społecznych , jak choćby tych z marca 1968 r., kiedy to w siedzibie Klubu odbywały się zebrania i wiece.


O złotych latach funkcjonowania Klubu można przeczytać w artykułach zamieszczonych na łamach miesięcznika „Puls”.

Puls 12/2004 - plik pdf 194 kb
Puls 1/2005 - plik pdf  190 kb
Puls  04/2005 - plik pdf  194 kb

Zapraszamy także do obejrzenia filmu przypominającego powstanie „Domu Medyków” przygotowanego przez Fundację Koło Medyków.


Printer Friendly, PDF & Email