Specjalista z DSK UCK WUM w akcji testowania kierowców w Dover

Data dodania: 30.12.2020
Maciej Piotr Janiak - specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej z Działu Genetyki Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM brał udział w akcji testowania kierowców w kierunku SARS-CoV-2, którzy utknęli w porcie w Dover. 

„Razem z grupą lekarzy, ratowników, pielęgniarek i diagnostów, głównie ze szpitala MSWiA wykonywaliśmy testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2 w porcie w Dover. Pomimo dosyć trudnych warunków wykonaliśmy ponad 1200 testów” – mówi specjalista.

Rektor prof. Zbigniew Gaciong w specjalnym liście podziękował Maciejowi Piotrowi Janiakowi „za natychmiastową gotowość i pełne zaangażowanie  w akcję testowania kierowców w kierunku SARS-CoV-2 w porcie w Dover.”. „Cieszę się, że w sytuacjach, kiedy decyduje szybkość i niezawodność działania mogę liczyć na specjalistów oddanych niesieniu różnorodnej pomocy ludziom jej oczekującym” – napisał w liście rektor prof. Zbigniew Gaciong, który w Wigilię uczestniczył w wydelegowaniu specjalisty na tę akcję.

Sytuacja w Dover to skutek decyzji władz Francji z 20 grudnia 2020 roku, które na 48 godzin zamknęły możliwość wjazdu z Wielkiej Brytanii w związku z rozprzestrzeniającą się tam nową mutacją koronawirusa. Wprawdzie od środy,23 grudnia, przeprawa przez kanał La Manche znów była możliwa, ale konieczny do tego był negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i rozładowanie korków było niezwykle trudne.  Tysiące kierowców - w tym Polacy – utknęło w porcie w Dover. Na pomoc ruszyli medycy z Polski, którzy dolecieli na Wyspy w Wigilię i w nocy z 24 na 25 grudnia zaczęli testować kierowców, by pomóc im w przedostaniu się do Francji. 

Zdjęcie: Maciej Piotr Janiak
 

Printer Friendly, PDF & Email