Naukowiec WUM w międzynarodowym gronie ekspertów zaangażowanych w projekt w ramach programu HORYZONT 2020

Prof. Piotr Laudański z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKIN WUM będzie brał czynny udział projekcie finansowanym w ramach działań Horyzont 2020 tzw. „Twinning project” (konkurs: WIDESPREAD-05-2020). Projekt o akronimie ERIN (Ethically Responsible INnovations in reproductive medicine), zaplanowany na 36 miesięcy, dotyczy współpracy mającej na celu stworzenie ram etycznych niezbędnych do pracy naukowej i klinicznej w zakresie spersonalizowanej medycyny rozrodu. Działanie obejmie w szczególności zagadnienia tak zwanej przedimplantacyjnej diagnostyki genetycznej oraz nowoczesnych metod zachowania płodności czyli nowej dziedziny medycyny „oncofertility”.

Podstawę merytoryczną projektu będzie stanowiła współpraca między trzema czołowymi  europejskimi uczelniami, tj. Uniwersytetem w Maastricht (Holandia), Uniwersytetem Karolińska (Szwecja) oraz Uniwersytetu Tartu (Estonia).

Głównym organem czuwającym nad poziomem merytorycznym projektu będzie niezależne ciało doradcze, tzw. Advisory Board, w którego skład wchodzi pięciu profesorów z różnych uniwersytetów europejskich (Belgia, Anglia, Węgry, Rosja i Polska). Przedstawicielem naszego kraju powołanym do międzynarodowej grupy ekspertów został prof. Piotr Laudański. Będzie on regularnie uczestniczył w spotkaniach i seminariach mających na celu przybliżenie społeczności międzynarodowej problematyki niepłodności, ze szczególnym uwzględnieniem problemów etycznych oraz aspektów zastosowania nowoczesnych technik molekularnych w codziennej praktyce lekarskiej.
Szczególnie interesującą częścią projektu będzie analiza możliwości zastosowania metod oszczędzania płodności u kobiet poddanych chemioterapii.
Obecnie, w ramach równoległego projektu, na Uniwersytecie Karolińska, prowadzone są zaawansowane badania nad powstaniem tak zwanego sztucznego jajnika, który w założeniu ma pomóc młodym kobietom poddanym chemioterapii w przyszłości zachować płodność. Dlatego wymagana jest dyskusja w gronie ekspertów nad aplikacyjnymi i etycznymi aspektami tego typu metod.
Powołanie prof. Piotra  Laudańskiego do prestiżowego grona ekspertów, reprezentujących różne dziedziny nauki, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych krajów, jest istotne ze względu na debatę dotyczącą możliwości nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia niepłodności.

Zdjęcie: archiwum własne